19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Totaj takon kryetarin e Parlamentit të Landit të Austrisë së Ulët — flasin për zgjerimin e bashkëpunimit kulturor e ekonomik

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot në takim miqësor delegacionin austriak parlamentar të Landit të Austrisë së Ulët (Niederösterreich/Lower Austria), të udhëhequr nga kryetari i Kuvendit të këtij landi, Karl Wilfing, i shoqëruar dhe me Ambasadorin Austriak në Kosovë, Christoph Weidinger.

Fillimisht, Totaj i njoftoi mysafirët për jetën multidimensionale në Prizren, pasi, diversiteti kulturor e social është vlerë e padiskutueshme e qytetit të Prizrenit.

Ndër të tjera, u diskutua për zgjerimin e bashkëpunimit me Austrinë, me theks të veçantë zhvillimin ekonomik, ku kryetari Shaqir Totaj, shprehu gatishmërinë për pritjen e investitorëve të huaj, meqë, Komuna e Prizrenit gëzon hapësirë të duhur dhe fuqi të kualifikuar punëtore.

Sporti dhe muzika ishin gjithashtu tema të bisedës, pasi, Qeverisja Lokale me investimet në kulturë e sport do ta fuqizojë potencialin e të rinjve të Komunës së Prizrenit./ PrizrenPress.com

May be an image of 9 people, people sitting, people standing and indoor

Më Shumë

Totaj pranon studimin e projektit të teleferikut për në Kalanë e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, tha se sot se ka pranuar studimin e fizibilitetit dhe studimin gjeoteknik për ndërtimin e strukturës dhe teleferikut për...

Më në fund në Kosovën e çliruar

Shkruan: Rexhep Qosja Në Kosovë kthehem me një përvojë më shumë: me përvojën e të zhvendosurit prej shtëpisë dhe prej tokës së vet – me...

Lajmet e Fundit