16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

UPZ marrëveshje me STA-në

UPZ arrin marrëveshje me STA për organizimin e testeve ETS të njohura ndërkombëtarisht (TOEFL ITP®, TOEIC®L&R dhe TFI™)

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren ka arritur protokoll bashkëpunimi me S.T.A (Country Master Distributor for ETS), Objekti i këtij protokolli është të garantojë bashkëpunimin midis UPZ dhe S.T.A, me qëllim sigurimin e standardit gjatë procesit të testimit të gjuhës Angleze e Frënge dhe të garantojë certifikimin zyrtar të rezultatit të arritur gjatë testimit në ambientet e UPz-së.

Tani studentët e UPZ do të kenë mundësi t’i nënshtrohen testeve të ETS të njohura ndërkombëtarisht (TOEFL ITP®, TOEIC®L&R dhe TFI™) në ambientet e UPZ . Marrëveshjen përkatëse e ka nënshkruar Prof. Asoc. Dr. Ismet Temaj, u.d. Rektor në UPZ dhe Prof. Ass. Ines Dika, përfaqësuese e S.T.A. Kjo marrëveshje është në funksion të implementimit të marrëveshjes në mes të MASHT dhe ETS Global BV e arritur në fund të vitit të kaluar me qëllim të implementimit të Udhëzimit Administrativ të Zyrës së Kryeministrit për gjuhët e huaja në programet e studimit të ciklit të dytë apo të tretë me nr. 03/2018. U.d. Rektori Temaj e vlerësoi të rëndësisë së veçantë për studentët e UPZ-së që t’i nënshtrohen provimit në njohuritë në gjuhët e huaja, sidomos atë angleze, në një institucion kredibil siç është ETS Global BV.

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se sot, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do të lëvizin...

Moti sot me vranësira e shi të përcjellur me rrufe

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës pritet të mbajë mot me vranësira e intervale me diell. Sipas IHMK-së, vranësirat gjatë...

Lajmet e Fundit