12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Vaçe Zela përkujtohet nga Lushnja në njëvjetorin e vdekjes

VaceZela-kengetareNë përkujtim të 1 vjetorit të vdekjes së artistes së njohur, Vaçe Zela, janë kryer homazhe në kinoteatrin e qytetit të Lushnjes, i cili mban edhe emrin e këngëtares.

Familjarë, të afërm, kreu i bashksisë së Lushnjes, Fatos Tushe, nënprefekti, Ilir Dervishi si dhe drejtues të tjerë vendorë kanë marrë pjesë në homazhet për nder të artistes së madhe. Homazheve i janë bashkangjitur qytetarë të shumtë Lushnjar por edhe nga rrethet e tjera, shkruan Shqiptarja.

Zela është nderuar me titullin “Nderi i Kombit” nga presidenti shqiptar, Alfred Moisiu, çmimin “Mikrofoni i Artë” nga Ministria e Kulturës së Kosovës dhe viti 2009 në Shqipëri është shpallur Viti i Vaçe Zeles nga Ministria e Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve.

Madhështia e saj artistike është njohur dhe vlerësuar edhe në skenën ndërkombëtare, ku Amerika e shpërbleu me çmimin “Disku i Artë”, Kembrixhi i Anglisë e shpalli Gruan e Vitit ’97-98 dhe Instituti Biografik Amerikan e ka renditur artisten ndër 500 njerëzit më me ndikim.

Këngëtarja e njohur ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare në shtëpinë e saj në Basel të Zvicrës në 6 shkurt të 2014. Vaçe Zela u lind më 7 prill 1939 në Lushnje dhe ishte aktive në skenën muzikore që nga fëmijëria. Ajo la pas bashkëshortin, Pjetër Rodiqin dhe të bijën Irmën.

Më Shumë

Shitja e derivateve për 24 orët e ardhshme – çmimi i naftës dhe benzinës nuk ndryshon

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), ka publikuar çmimet për shitjen e derivateve për 24 orët e fundit. Sipas vendimit, çmimi maksimal i lejuar...

Aksident në Prizren, katër të lënduar

Katër persona janë lënduar në një aksident trafiku në rrugën "Wesli Klark" në Prizren. Sipas policisë, aksidenti ka ndodhur mes dy automjeteve, raporton PrizrenPress. "Rr. Wesli...

Lajmet e Fundit