16.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

“Vdekja e një Mbretëreshe” e Rexhep Qoses, vjen për publikun në sezonin e ri artistik

ArjetaDhima-regjisore-aktore“Vdekja e një Mbretëreshe” monodrama e shkruar nga Rexhep Qosja, që ka në qendër personazhin e mbretëreshës ilire, Teuta, do të vijë në sezonin e ri artistik që pritet të nisë në muajin shtator.

Vepra në skenë vjen me regji dhe interpretim nga Arjeta Dhima, e cila deri më tani për publikun është e njohur për disa vepra teatrore që ka sjellë në teatër, por nuk ka munguar dhe si aktore duke sjellë personazhe dhe role nga më të ndryshimit për publikun. Regjisore dhe aktore, Arjeta Dhima për herë të parë do të prezantohet në skenë para publikut me një monodramë. Ajo e quan një zhanër të vështirë, dhe sipas saj, për këtë vepër kërkohet një punë e madhe, pasi “Vdekja e një Mbretëreshe” është shkruar nga një autor i madh shqiptar, veprat e të cilit janë vlerësuar shumë në skenën teatrore.

“E zgjodha këtë herë monodramën, sepse më pëlqen të përballem me vështirësitë, me të bukurën dhe me atë që është atraktive. Monodrama është zhanri më i vështirë i interpretit. Kjo monodrame vjen nën interpretimin tim dhe nën regjinë time. Si regjisore kisha një imazh të qartë, ndërsa e mendoja dhe vizionoja në mendje. Por kur filloja të kritikoja veten në lidhje me interpretimin, më dukej se kisha të bëja me dy Arjeta. Një herë merrja autoritetin e regjisores dhe një herë kisha përulësinë e aktores”, pohon Arjeta Dhima, regjisore dhe aktore në veprën që mban emrin e akademikut të shquar Rexhep Qosja.

Këtë herë monodrama nuk do të jetë në skenat e teatrove, por po mendohet për një mjedis tjetër artistik, dhe regjisorja pohon se në vjeshtë vepra do jetë në skenë duke dhuruar jo pak emocione për publikun.

“Pas disa punëve të tjera artistike, do të vijë edhe monodrama “Vdekja e një Mbretëreshe”, dhe besoj se në vjeshtë për publikun kjo vepër teatrore që mban ermin e Rexhep Qoses do të përcjellë jo pak emocione”, shton më tej Dhima, regjisore dhe aktore, transmeton Sotnews.

E ndërsa në skenën teatrore prej vitesh është pohuar se duhet të ketë më shumë vëmendje ndaj dramaturgjisë shqipe, në skenën e Tiranës pritet të vijë monodrama e akademikut Qosja, vepër që ka fituar shumë vlerësime, dhe tashmë do të jetë dhe pjesë e shfaqjeve teatrore që vijnë për publikun me nisjen e sezonit të ri artistik. Para dy vitesh monodrama “Vdekja e një Mbretëreshe” për publikun erdhi me regji të Inis Gjonit dhe interpretim të aktores Eni Jani, por disa javë më pas publiku do ta shikojë me një tjetër interpretim nga Arjeta Dhima.

Moti sot në ditën e parë të vjeshtës me temperatura deri në 32 gradë Celsius

Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij instituti, temperaturat maksimalet...

Vrasja enigmatike e kolonel Ahmet Krasniqit

Bejtullah KRASNIQI U mbushën njëzet e pesë vjet nga dita kur u vra kolonel Ahmet Krasniqi. U vra në qendër të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë....

Lajmet e Fundit