13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Vetëm dy kandidate për kryetare komunash

DonikaKadaj-AjnishaheShalaDy subjektet politke Lëvizja “Vetëvendosje” dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë kandiduar dy gra për kryetare komunash. Edhe LDK-ja ka premtuar se do të kandidojë femra.

Klima për kandidimin e femrave në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, edhe pse jo në masë të madhe, këtë vit duket të jetë më e mirë. Të paktën kështu shprehen deputetet e partive të ndryshme politike, të cilat i gëzohen faktit që më në fund kanë filluar të merren parasysh edhe vlerat profesionale të femrave.

VV dhe AAK vetëm i kanë bërë publik emrat e kandidateve femra për kryetare komunash, shkruan Kosova Sot.

Donika Kadaj- Bujupi është kandidatja e AAK-së për kryetare të Komunës së Istogut, ndërkaq Ajnishahe Shala- Halimi është kandidatja e LVV për kryetare të Komunës së Skënderajt.

PDK-ja, si partia më e madhe, ende nuk e ka kandiduar asnjë femër për kryetare të ndonjërës prej komunave. Ndryshe Kosova ende nuk e ka asnjë komunë që drejtohet nga një femër, edhe pse në zgjedhjet e kaluara kanë kandiduar edhe kandidate femra.

Më Shumë

Kurti udhëton për në Itali, merr pjesë Kongresin e Partisë së Socialistëve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Romë të Italisë, ku do të mbahet Kongresi i Partisë së Socialistëve Evropian...

Murati: Mbi 61 mijë familje përfituan nga subvencionimi i energjisë elektrike

Mbi 61 mijë familje kosovare kanë përfituar nga subvencionimi i energjisë elektrike, në kuadër të pilotimit të programit për mbështetjen e familjeve të cenueshme.   Kështu...

Lajmet e Fundit