23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Rifillon spërkatja kundër rriqrave në Malishevë

Malisheva-dezenfiktimi rriqrave“Truly nolen”, e cila është përfaqësuese e një kompanie amerikane dhe pjesë e ekipit punues, rifillon sot punën në spërkatjen kundër rriqrave në komunën e Malishevës.

Rispërkatja pritet të ndikojë pozitivisht në parandalimin e përhapjes së etheve hemorragjike -Krime Kongo, e rrjedhimisht edhe parandalimin e rasteve të mundshme të vdekjes. Të paktën kështu mendojnë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Përderisa, sot në disa fshatra të komunë së Malishevës vazhdon spërkatja kundër rriqrave rriqrave, zëdhënësi i kësaj Ministrie Faik Hoti, thotë se deri më tash për zvogëlimin e pasojave janë ndarë mbi 500 mijë euro.

“Ministria e Shëndetësisë sivjet ka ndarë 159 mijë euro për dezinsektim selektiv. Pastaj edhe 350 mijë euro tjera në sigurimin e terapisë për trajtimin e të prekurve dhe së fundi qeveria ka lejuar edhe 100 mijë euro tjera për zvogëlimin e pasojave nga ethet hemorragjike”, tha Hoti, transmeton RK.

Sipas Faik Hotit, tani është një fazë tjetër e dezinsektimit selektiv që po bëhet në komunën e Malishevës, Rahovecit dhe komuna të tjera që njihen si zona endemike për ethe hemorragjike.

“Kjo fazë ka për qëllim që vatrat që njihen ma intensive sa i përket paraqitjes së etheve hemorragjike, të përfshihen në një dezinfektim tjetër”, tha Hoti.

Më Shumë

Arrestohet i dyshuari për armëmbajtje pa leje në Malishevë

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për armëmbajtje pa leje në fshatin Temeqinë të Komunës së Malishevës. Gjatë kontrollit atij i është...

Serbët, por edhe të tjerët, i urrejnë shqiptarët për…

Politikani, vizionari, mendimtari largpamës, analisti Arbën Xhaferi është hallkë e rëndësishme e kalvarit të gjatë të çështjes shqiptare. Ai njihet më së shumti, për...

Lajmet e Fundit