16.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Viti i ri shkollor fillon më 1 shtator

Zëdhënësja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Edona Kutleshi-Maliqaj ka konfirmuar për Telegrafin se procesi mësimor 2023/24 do të fillojë më datën 1 shtator (e premte).

“Viti i ri shkollor do të nis më 1 shtator dhe nuk do të ketë shtyrje. Së shpejti edhe ministrja do ta nënshkruajë udhëzimin administrativ”, ka thënë ajo.

Viti shkollor 2022/23 ishte përmbyllur në muajin qershor dhe ishte karakterizuar me protesta dhe disa pakënaqësi nga ana e mësimdhënësve.

SBASHK-u disa herë ka drejtuar ankesa për ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci.

Fshatrat Gorozhup-Pogaj të Hasit do të lidhen me rrugë

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. Nënshkrimi për zbatimin e...

Moti sot me diell e vranësira, diku edhe shi e rrufe

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell, por edhe me vranësira të shpërndara. “Vranësirat vende-vende mund të sjellin shi dhe shkarkime rrufesh.Temperaturat minimale...

Lajmet e Fundit