3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Zgjedhjet në Kosovë, pengesë e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë

zgjedhjet5Janë tri pika boshe të Marrëveshjes se 19 prillit që nuk janë zbatuar dhe të cilat mund të presin formimin e qeverive të reja në Prishtinë dhe Beograd.

Themelimi dhe funksionalizimi i gjykatave në veri sipas Marrëveshjes së Brukselit, formimi i Asociacionit të Komunave Serbe dhe shuarja e formacionit ilegal :mbrojtja civile”, mbeten tri pika që nuk janë zbatuar nga kjo marrëveshje.

Baronesha Catherine Ashtton në cilësinë e ndërmjetësueses në mes kryeministrit Hashim Thaçi e Ivica Daciq është duke angazhuar edhe një takim në nivel kryeministrash për muajin mars. Si pasojë zgjedhjet në Kosovë janë bërë pengesë e zbatimit të këtyre marrëveshjeve. /Tribuna

Më Shumë

Vdes Feim Elshani nga Rahoveci, dje pësoi plagë pasi shtëpia e tij u përfshi nga zjarri

Ka vdekur sot Feim Elshani nga fshati Nagac i Rahovecit. Një ditë më parë kishte pësuar plagë pasi shtëpia e tij u përfshi nga zjarri,...

Tri raste të dhunës në rajonin e Prizrenit, arrestohen dy persona pasi rrahën prindërit e tyre

Një person është arrestuar në Dragash, pasi i njëjti e ka sulmuar fizikisht babain e tij. Sipas policisë, viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa me...

Lajmet e Fundit