21 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Javën tjetër prezantohet Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prej 1.1 miliard euro

Pako e rimëkëmbjes ekonomike do të prezantohet javën tjetër, vlera e të cilës parashihet të jetë prej 1.1 miliard euro.

Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve, Ilir Aliu, tha se Qeveria ka formuar komisionin i cili ka përgatitur plani e pakos për rimëkëmbje ekonomike.

Sipas tij, kjo pako do të realizohet përmes kredisë, granteve dhe disa subvencione.

“Mënyra që i kemi qasur problemit është në dy faza, faza e parë ka qenë emergjente, ku bizneset dhe njerëzit që kanë më së shumti nevojë, shtresat e ndryshme sociale. Qëllimi i pakos emergjente fiskale ka qenë si një urë-lidhëse që të tejkalohet e keqja e pastaj të vijmë të pako e rimëkëmbjes ekonomike”.

“Në mënyrë aktive po punojmë në dizajnimin e pakos, kemi ftuar ekspert të ndryshëm vendor dhe ndërkombëtar. Është formuar një komision i cili udhëhiqet edhe nga unë. Pako do të jetë shumëfish më e madhe se pako e emergjencës do të jetë me shumë prej 1.1 miliard euro”.

“Do të jetë gjithëpërfshirëse ku do të jenë të përfshira të gjitha bizneset në Kosovë. Detajet pritet të zbulohen në javën e ardhshme, mirëpo është bërë një plan që do t’i ndihmojë Kosovës që të rimëkëmbet”, tha ai.

Aliu njoftoi se kreditë që do të lëshohen nga bankat komerciale dhe do të garantohen nga Qeveria përmes subvencionimit të kamatave.

“Mjetet do të shpërndahen në formë të kredisë, disa do të jenë grante e disa subvencione. Ne kemi marrë përsipër që kreditë që lëshohen nga bankat komerciale do të garantohen nga Qeveria. Do të bëhet subvencionimi i kamatave, disa prej tyre do të jenë grante”.

Mes tjerash, Aliu potencoi se pako nuk është e vonuar, pasi sipas tij, bizneset ende nuk janë duke zhvilluar aktivitetin e tyre plotësisht si shkak i ndalesave për parandalimin e Covid-19.

Aliu ritheksoi se javën e ardhshme do të bëhet e ditur se si do të ekzekutohet pako dhe kujt i është dedikuar.

“Nuk e shoh të logjikshme që bizneset nuk janë 100 për qind të lira që të zhvillojnë aktivitetin e tyre ekonomik të kemi një pako e cila nuk mund të jepet në shfrytëzim të tyre për shkak ndalesave”.

“Shpresoj se ndalesat së shpejti do të kalojnë dhe pako do të jetë e gatshme në kohë. Pako javën e ardhshme do të tregohet se sa është pako dhe kujt i dedikohet dhe mënyrën se si do të ekzekutohet”, shtoi Aliu./EO

- Advertisement -

Më Shumë

Bruce Springsteen, në tetor sjell albumin e ri ‘Letter To You’

Më 23 tetor del ‘Letter To You’, albumi i ri i shumëpritur i Bruce Springsteen, i realizuar së bashku me E Street Band. Disku i...

Një rast me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 538 mostra...

Kuvendi i Kosovës vazhdon sot seancën plenare

Kuvendi i Kosovës vazhdon edhe sot me seancë plenare. Do të vazhdojë me raportimin e kryeministrit Hoti Hoti në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, ku pritet...

Mbi dy mijë raste aktive me koronavirus, në Kosovë

Gjatë ditëve të fundit numri i të infektuarve me COVID-19 ishte thuajse gjatë gjithë kohës nën 100. Teksa muajt e kaluar numri i të infektuarve...

Parashikimi i ri i Bill Gates për pandeminë, ja kur përfundon sipas tij

Parashikim pesimist nga themeluesi i Microsoft, Bill Gates lidhur me pandeminë e koronavirusit. Në një intervistë për italianen “La Stampa”, ai thotë se nëse nuk...

Qazim Qeska zgjidhet kryetar i degës së PDK-së në Rahovec

Partia Demokratike e Kosovës – dega në Rahovev, ka zgjedhur Qazim Qeskën kryetar të kësaj.Siç ka njoftuar kjo parti, Qeska u zgjodh me vota...

Ministri i Erdoganit: Turqia do të sundojë botën

“Zoti është me Erdogan dhe qeverinë e tij”. Kështu u shpreh ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu, lidhur me konfliktin për çështjen e detit...

Asfaltohet edhe një rrugë në fshatin Bellanicë

Në kuadër të realizimit të investimeve kapitale dhe në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në Komunën e Malishevës, sot është asfaltuar një rrugë...

Vdes gazetari Sulejman Gashi

Ka vdekur ish-korrespondenti i RTK-së në SHBA, Sulejman Gashi. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Drilon Gashi. Njoftimi: Të dashur familjarë dhe miq, Me...

Shkelet një femër në Prizren

Një femër është shkelur me veturw në Prizren. Aksidenti ka ndodhur për shkak pakujdesisë së vozitësit të veturës, transmeton “PrizrenPress” “ Vozitësi me veturë nga pakujdesia...

Drejtori i QRTK-së në Prizren demanton Haskukën (DOKUMENT)

Drejtori i QRTK-së në Prizren Samir Hoxha e ka demantuar kryetarin e Komunës, Mytaher Haskuka rreth arsyetimit të shtrimit të rrugës në lagjen “Nënkalaja”...

Mbi 11 mijë pacientë me COVID-19 të shëruar në Kosovë

Rastet me Covid-19 në Kosovë, ditëve të fundit kanë shënuar rënie të theksuar. Deri më tani 14.496 kosovarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Numri i përgjithshëm...

Hoti para deputetëve: Kosova dialogon për njohje reciproke, jo në nivel teknik

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti para deputetëve është duke raportuar për dialogun me Serbinë dhe marrëveshjet e nënshkruara në Uashington, raporton Front Online. Hoti ka...

Kurti: Qeveria Koti mund të sjellë marrëveshje Koti

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për 100 ditëshin e Qeverisë Hoti, ndaj të cilës ka adresuar një varg kritikash. “Qeveria Koti mund...

Pesë të vdekur e 50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë shënuar 50 raste të reja me koronavirus në vend, ndërsa raportohet edhe për pesë...

Rahovec, 27 qytetarë kanë humbur jetën deri më tash nga COVID-19

Në komunën e Rahovecit deri më tash kanë humbur jetën 27 qytetarë nga koronavirusi, derisa 40 raste janë aktive me këtë virus. Këtë e ka...

Lajmet e Fundit

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

SER: Gareth Bale është i Tottenhamit

Përfundon gjithçka. Gareth Bale do të luajë në Tottenham sezonin tjetër në formë huazimi nga Madridi. Pas një dite të gjatë mes klubit anglez dhe Real...