14.3 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

MKRS-ja dha çmimet për letërsi

Në kuadër të aktiviteteve të organizuara për nder të 12-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit sot ka dhënë Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe çmimet vjetore për letërsi.

Juria profesionale për vlerësimin e çmimeve në përbërje të prof. dr. Hysen Matoshi – kryetar, Adem Zejnullahu, Faik Shkodra, Emin Emini dhe Riza Haziri – anëtarë, kanë vendosur që çmimet të jepen për: Çmimi Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” t’i jepet Sabile Keçmezi – Basha; Çmimi për veprën më të mirë në prozë “Anton Pashku” t’u jepet Rrahman Paçarizit për romanin “Shtatë udhë” dhe Albina Idrizit për romanin “Përsëri mars”; Çmimi për veprën më të mirë në poezi “Ali Podrimja” t’u jepet Xhevdet Bajrajt për veprën “Kur qajnë hardhitë” dhe Nexhat Rexhës për veprën “Duke kërkuar hijen tënde”; Çmimi për veprën më të mirë në kritikë letrare dhe eseistikë “Ibrahim Rugova” t’i jepet Berat Dakajt (Armagedoni) për studimin “Dramat e Qosjes”; Çmimi për veprën më të mirë të përkthyer në gjuhën shqipe dhe anasjelltas “Pjetër Bogdani” t’i jepet Isa Memishit për përkthimin e romanit “Guaska” të Mustafa Halifas; dhe Çmimi për veprën më të mirë për fëmijë e të rinj “Vehbi Kikaj” t’i jepet Januz Fetahajt për veprën “Libri i përrallave të gjyshit”.

Me këtë rast, në një ceremoni të organizuar në kabinetin e ministres Vlora Dumoshi, e para e MKRS-së u uroi mirëseardhje laureatëve dhe anëtarëve të jurisë.

“Në këtë ditë të shënuar kujtojmë të gjithë ata krijues që me veprat e tyre kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në krijimtarinë tonë. Jo rastësisht ndarja e çmimeve të letërsisë po bëhet sot në këtë ceremoni të organizuar nga ministria sepse, përveçse po ndajmë çmime të rëndësishme për letërsinë, kulturën dhe artin, përveçse sot po i shpërblejmë krijuesit e letërsisë, po e festojmë edhe përvjetorin e shtetësisë së Kosovës. Sot simbolikisht më takoi mua si ministre që t’i ndaj këto çmime, ndonëse të gjitha punët rreth vlerësimit të tyre i takojnë mandatit të qeverisjes së kaluar ”, tha ministrja Dumoshi.

Duke filluar nga procedurat e hapjes së konkursit e deri te ndarja e çmimeve parashihen me rregullore të veçantë të MKRS-së, e cila procedurë përfshin dhe emërimin e një jurie, e cila rekomandon laureatët e çmimeve.

“Unë si ministre e vlerësoj lart dhënien e çmimeve për letërsi, sepse besoj se duke dhënë këto çmime për çdo vit ne i kontribuojmë edhe stimulimit dhe nxitjes së krijuesve të shkruajnë, të krijojnë dhe ta pasurojnë artin e fjalës sonë të shkruar”, u shpreh ministrja, duke rikonfirmuar se mbetet e përkushtuar të punojë shumë në mbështetjen e të gjitha fushave të kulturës dhe të artit, të krijuesve dhe performuesve për ta avancuar kulturën e Kosovës dhe për ta promovuar vendin.

Kryetari i komisionit vlerësues, Hysen Matoshi, konfirmoi se vlerësimi i jurisë për ndarjen e Çmimit “Azem Shkreli” autores Sabile Keçmezi – Basha është dhënë me motivacionin për punën e saj krijuese në fushën e letërsisë, për një varg veprash që shquhen për prurje të reja si në përmbajtje ideore, po ashtu edhe në format letrare.

Ndërsa për çmimet e tjera juria dha këto vlerësime: Proza “Shtatë udhë” e autorit Rrahman Paçarizi ta kujton rrëfimin biblik për krijimin e botës e të njeriut brenda një jave. Romani “Përsëri mars” i Albina Idrizit ngërthen vlera ideore, estetike dhe artistike; elemente të bollshme realiste, aktuale, madje historike. Përmbledhja poetike “Kur qajnë hardhitë” e Xhevdet Bajrajt shquhet për intonacionin e veçantë ligjërimor e estetik, për krijimin e kodeve dhe figurave poetike me një emancipim të thellë mendimor e emocional. Përmbledhja poetike “Duke kërkuar hijen tënde” e Nexhat Rexhës shpërfaq dramën e individit si reagim artistik përballë bëmave të historisë dhe të aktualitetit. Studimi monografik “Dramat e Qosjes” i Berat Dakajt (Armagedonit) ngërthen një shumësi elementesh dhe premisash të zhvillimit të dramës shqipe në kontestin historik, teoriko-letrar, ideoestetik, filozofik, antropologjik, mitologjik e socio-psikologjik. Romani autobiografik “Guaska” i Mustafa Halifas, shkrimtar sirian, është një ndër veprat lapidare që, nëpërmjet një rrëfimi të çlirët, përshkruan dhunën dhe brutalitetin e pushteteve, rrjedhojat që ia krijon individit të qëndruarit brenda guaskës kufizuese. Tregimet e vëllimit “Libri i përrallave të gjyshit” të Jonuz Fetahajt përshkohen me ngjarje që trajtojnë botën e brendshme të fëmijëve, dëshirat, ëndrrat, mendimet mbi jetën dhe për jetën.

- Advertisement -

Më Shumë

I papërmbajtshmi Cellino: UEFA të mos japë data, por të sjellë respiratorë!

Massimo Cellino është i vendosur dhe e sheh të pakuptimtë që Serie A të rinisë sërish. Presidenti i Brescia i qëndron mendimit të parë...

Ministria tregon se si do ta përfitojnë punëtorët shtesën prej 300 euro

Pavarësisht që Ministria e Financave ka vendosur që për punëtorët e terrenit dhe që kanë qenë të ekspozuar direkt me rrezik për infektim me...

Prizrenasi i dehur sulmon familjarët e tij

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në Prizren pasi ka sulmuar fizikisht familjarët e tij. Sipas Policisë, dhuna në familje ka...

Rrëfehet Fadil Muriqi:Nuk ishte lehtë të luash ndaj Partizanit të Beogradit

Legjenda e futbollit e gjeneratës së artë të KF Prishtina, Fadil Muriqi ka kujtuar një fotografi atraktive dhe interesante të viteve të 80-ta gjatë...

Suhareka me formë të re për evidentimin e të sëmurëve

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka treguar një formë të re për evidentimin e të sëmurëve kronik në këtë komunë. Ekipi Mjekësor i...

Dy mjekë të Urgjencës në Prizren rezultojnë negativ në COVID-19

Udhëheqës të shërbimit parësor shëndetësor në Prizren, të premten mbrëma, kanë njoftuar se dy mjekë të Urgjencës kanë rezultuar negativë sa i përket infektimit...

UP-ja thotë se është e parealizueshme mbajtja e provimeve të afatit të prillit në këtë fazë

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar për orarin e mbajtjes së provimeve. Sipas njoftimit për media, UP thotë se duke u bazuar në situatën e krijuar...

Prizren/ Vajza përkujton babain në 21-vjetorin e rënies: Për shkak të koronavirusit nuk organizuam homazhe

Teuta Muji ka përkujtuar babain në 21-vjetorin e rënies për liri. Por, ky vit është i zymtë për familjen për shkak të gjendjes me koronavirus...

I infektuari ishte në vetizolim në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit , pas khtimit nga Bullgaria (Video)

Në komunën e dytë më të madhe në vend për kah numri i banorëve, atë të Prizrenit, është shënuar rasti i parë me Covid-19. Drejtori...

Anton Quni takohet me Vjosa Osmanin

Ministri në detyrë i Mbrojtjes Anton Quni është takuar sot me kryetaren në detyrë të Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani me të cilën ka...

Vdiq mjeshtri i komedisë shqiptare, Gëzim Kruja

Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh” Gëzim Kruja, raporton TCH. Kohët e fundit ai vuante nga një sëmundje e rëndë teksa...

Gjendet i vdekur një person në afërsi të stacionit të autobusave në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jetë në afërsi të stacionit të autobusave në Komunën e Pzirenit. Lajmin për Reporteri.net e ka konfirmuar Zëdhënësi i...

Të rejat e fundit nga Prizreni, ku një mjek u testua për Covid-19

Ndërsa në Urgjencën e QKMF’së në Prizren tash e sa ditë në punë nuk po del njëri nga doktorët. I njëjti kishte pasur kontakte me...

Prizren/ Dy persona shoqërohen në Polici, nuk respektuan orën policore

Dy persona janë shoqëruar në stacionin policor në Prizren, pasi nuk kanë respektuar vendimin e qeverisë për lëvizje të kufizuar, transmeton PrizrenPress. Sipas Policisë, me...

Vendet që i heqin kufizimet do të kenë pasoja më të mëdha ekonomike

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi se vendet që nxitojnë t’i heqin kufizimet e karantinës rrezikojnë një rënie...

Bayern Munchen rikthehet në stërvitje, por me rregulla të reja

Klubet e futbollit gjerman arritën një marrëveshje dhe gjatë ditës së shtunë morën vendimin për të përfunduar këtë sezon futbollistik. Datë zyrtare nuk ka akoma,...

Lajmet e Fundit

Hapini rrugën

Shkruan: Sahit F. Osmani Hapini rrugën mos i pengoni le t? jenë të nginjur të gjithë të hanë e të pinë gjersa të ngopen të shuajnë etjen dhe...

Muharremaj: Nuk do të ketë kompromis për bizneset që nuk e respektojnë vendimin e qeverisë

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, ka bërë të ditur se janë duke u mbyllur të gjitha bizneset që nuk po e respektojnë...

AAK i kërkon Qeverisë Kurti t’ia japë nga 100 euro secilit qytetar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nëpërmjet një konference për mediat, ka propozuar që Qeveria e Kosovës të ndajë nga 100 euro për secilin qytetar...

IKSHP alarmon: Mund të shkaktoni shpërthim epidemik, mos u grumbulloni në Brezovicë e Prevallë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës po kërkon nga qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve të dhëna deri më tani dhe të mos dalin...

Familja e 70-vjeçares nga Korisha që vdiq sot dyshon se ajo nuk ishte e prekur me koronavirus

Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha dhe infektologu Sali Ahmeti, kanë folur për dy personat që vdiqën sot si pasojë e koronavirusit,...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!