12.8 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Prizren: Lënda e Asdren Mekajt mund të bashkohet në gjykatë me rastin për fajde ndaj Kqirajve

Avokati i palës së dëmtuar dhe prokurorja e rastit ishin të martën të të njëjtit mendim që rasti ndaj të akuzuarit për detyrim e shantazh, Asdren Mekaj, të bashkohet me rastin e gjykimit për fajde të njohur si ‘rasti Kqiraj’.

Megjithatë, seanca e caktuar për sot ndaj Mekajt nuk është mbajtur për shkak të mungesës së avokatit të tij, Besnik Berisha.

Paraprakisht, Berisha kishte dërguar një e-mail nëpërmjet të cilit ka njoftuar se për shkak të angazhimeve tjera në një tjetër gjykatë në të njëjtën kohë, nuk mund të jetë i pranishëm në seancën e sotshme në Gjykatën Themelore të Prizrenit.
Të pranishëm në seancë ishin palët e dëmtuara Zef Gruda dhe Pal Gruda, dhe përfaqësuesi i tyre avokat Tomë Gashi, i akuzuari Asdren Mekaj si dhe Prokurorja nga Prokuroria Speciale Merita Binaj – Rugova.

Përfaqësuesi i palës së dëmtuar avokat Tomë Gashi, para fillimit të seancës, i dorëzoi Kryetarit të trupit gjykues Xheladin Osmani, një parashtresë apo kërkesë për bashkim të çështjes penale të të akuzuarit Asdren Mekaj, dhe me çështjen penale të të akuzuarve në rastin ‘Kqira dhe të tjerët’.

Me këtë kërkesë u pajtua edhe vet prokurorja.

“Unë kam pasur ndërmend me e parashtru propozimin e njëjtë, por meqenëse përfaqësuesi ishte me i shpejtë në paraqitjen e propozimit, i bashkëngjitem propozimit duke konsideruar se bashkimi i këtyre dy lëndëve të lartcekura, bashkimi i lëndëve është në interes të të gjitha palëve dhe na mundëson efikasitetin në zhvillimin e procedurës meqenëse palët e dëmtuara janë të njëjta dhe ngjarja është e ndërlidhur”, tha Binaj- Rugova.

Por ajo nuk u pajtua me shtyrjen e seancës së sotme.

“Mosardhja e mbrojtësit në rastin konkret nuk është arsye për shtyrjen e gjykimit, i cili është zvarritur për disa vjet shkak se i akuzuari Asdren Mekaj ka qenë i paarritshëm për organet e drejtësisë. Tani nuk është e arsyeshme që të zvarritet procedura më tutje për shkak të angazhimeve të avoaktit të tij Besnik Berisha’, shtoi ajo.

Avokati Tomë Gashi tha që nuk kërkon qysh sot të vendoset për kërkesën për bashkimin e lëndëve, por preferoi që gjykata të vendosë “para datës 12 nëntor”, kur edhe fillon gjykimi në rastin Kqira.

“Interesi i bashkimit të këtyre dy çështjeve penale është në interes të gjetjes së vërtetës, pasi që rastet janë të ndërlidhura njëra me tjetrën. Këtë më së miri e din kryetari i trupit gjykues pasi që i njëjti është në rastin e gjykimit të të akuzuarve Tunë Kqira”, tha Tomë Gashi.

Edhe ai u shpreh kundër shtyrjes së seancës së sotme.

Por kryetari i trupit gjykues, Xheladin Osmani kundërshtoi vlerësimet e prokurores se rasti është zvarritur.

“Kjo çështje nuk duke u zvarritur aspak dhe është brenda të gjitha afateve ligjore të lejueshme”, tha Osmani.

Edhe Osmani e vlerësoi si “joligjore” kërkesën e Besnik Berishës për shtyrje të seancës dhe tha se “kërkesa e tillë nuk parqet arsyetim të mjaftuar dhe nuk merret parasysh nga ana e trupit gjykues”.

Në seancë, i akuzuari Asdren Mekaj deklaroi se ende nuk e kanë marrë vendimin e Gjykatës së Apelit lidhur me kundërshtimet e mbrojtjes ndaj aktakuzës.

Kryetari i trupit gjykues tha se mosprezenca e avokatit Besnik Berisha nuk do të jetë pengesë në të ardhmen për vazhdimin e shqyrtimeve kryesore, dhe udhëzoi të akuzuarin Mekaj që ta angazhojë ndonjë avokat tjetër, meqenëse mbrojtja edhe nuk është e obliguar.

Nën këto rrethana, lidhur me kërkesën e avokatit mbrojtës trupit gjykues konstatoi se do t’i shqyrtojë mundësitë për bashkimin e lëndëve, pas analizimit dhe leximit të të gjitha shkresave të lëndës do të merret një vendim i veçantë jashtë seancës gjyqësore.

Andaj nën këto rrethanat seanca u ndërpre

Në shqyrtimin fillestar i akuzuari Mekaj kishte deklaruar se ”Nuk ndihem fajtor. Në rastin konkret ndihem i dëmtuar dhe i mashtruar nga Pal Gruda dhe për këtë mashtrim është iniciuar edhe një kontest juridiko-civil pranë kësaj gjykate”

Asdren Mekaj akuzohet për dy vepra penale, të detyrimit dhe atë të shantazhit

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Speciale, Asdren Mekaj ngarkohet se nga viti 2010 deri në fund të vitit 2013, ka përdorur shantazh dhe kërcënime të rënda, personalisht si dhe përmes personave të tjerë të armatosur që ta detyrojnë të dëmtuarin Pal Gruda që t’i japë të holla të gatshme dhe t’i blejë vetura të shtrenjta, sipas kushteve të cilat i pandehuri vet i ka caktuar.

Më tutje aktakuza e prokurorisë pretendon se në këtë mënyrë i pandehuri Asdren Mekaj i ka sjellë vetes dobi të kundërligjshme në vlerë prej rreth 200 mijë euro./kallxo.com/

- Advertisement -

Më Shumë

IKShPK apelon për kujdes ndaj rriqrave – japin rekomandime

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë pos pandemisë Covid-19 po përcjell me vëmendje edhe situatën epidemiologjike në komunat endemike me ethe hemorragjike Krime-Kongo. Sipas...

“Do vish me mua për 10.000 euro?” Pazare për një natë me Kejvina Kthellën, reagon ish-velina

Kejvina Kthella ka sqaruar fotot e bisedave të saj ku bisedonte me një mashkull për të shkuar me të për 5000 euro natën. Por ish-velina...

Panairi më i madh në botë i librit zhvillohet në tetor

Panairi i Librit në Frankfurt, panairi më i madh në botë për libra, do të zhvillohet në tetor pavarësisht pandemisë së Koronavirusit, vendosi sot...

Kolos i teatrit shqip! Historia e panjohur e Sandër Prosit

Publikohet historia e panjohur e aktorit Sandër Prosit, i konsideruar si një nga kollosët më të mëdhenj të skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare....

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Suksese “Liria” ime

Shkruan: Nol Elshani Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka marrë vendim që të përfundojë kampionati i Ligës së Parë, për shkakun që klubet nuk...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

25 zyrtarë policor janë të prekur nga virusi COVID-19

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, sot bëri të ditur se 25 zyrtarë janë prekur nga COVID-19, prej tyre 11 janë shëruar dhe...

KB Bashkimi mbledh arkivin, thërret për përkrahje

Klubi i Bashkimit që është më i vjetri në Kosovë, themeluar që në 1945,ka lluar të bëj grumbullimin e dokumenteve, fotograve, artikujve dhe gjërave...

Ushtari dhe nëna në Amerikë vdesin brenda tri ditësh nga koronavirusi

Simon Zamudio – një rreshter 34-vjeçar në Rezervën e Ushtrisë amerikane – vdiq nga komplikimet e Covid-19 më 22 maj. Tre ditë më vonë,...

Baraliu: Shkarkimi im i kundërligjshëm

Vendimi për shkarkimin e kryeshefit ekzekutiv të ndërmarrjes së KRU “Hidroregjioni jugor”, Besim Baraliu, po cilësohet si i padrejtë, politik dhe pa asnjë arsyetim...

Rimëkëmbja ekonomike mund të marrë kohë deri në vitin 2023

Nëse në muajin qershor stabilizohet gjendja e krijuar nga koronavirusi, vlerësohet se Kosova mund ta rikthejë gjendjen ekonomike gjatë këtij viti, por nëse pandemia...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

12 policë të Prizrenit në mesin e të infektuarve me koronavirus

12 nga 19 rastet e reja me koronavirus në Prizren të premten janë zyrtarë policorë, ka mësuar KOHA. Të premten janë testuar rreth 20 zyrtarë...

“90% e arbitrave në La Liga favorizojnë Realin”, deklaratë befasuese nga Spanja

Eduardo Iturralde Gonzalez, ish-arbitri spanjoll, ka bërë një deklaratë befasuese, duke thënë se Real Madrid favorizohet nga 90% e arbitrave që drejtojnë në La...

Wind of Change – a qëndron CIA pas këngës hit të grupit Scorpions?

CIA e ka përdorur shpesh muzikën si instrument propagandistik gjatë Luftës së Ftohtë. A është dhe "Wind of Change", që shoqëroi shembjen e regjimeve...

Lajmet e Fundit

Malishevë: Kanos me armë gjuetie, arrestohet i dyshuari

Një burrë në Malishevë ka raportuar për një mosmarrëveshje të datës 19.05.2020 me datën 26.05.2020 është kanosur me armë gjuetie nga i dyshuari mashkull...

Prizren, vidhet pistoleta nga shtëpia e mërgimtarit

Një burrë në Prizren ka raportuar për disa persona të panjohur të cilët kishin depërtuar në shtëpinë e dhëndrit të tij. Sipas policisë, personi në...

Për tri ditë, vijnë në jetë 40 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 40 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Aksident trafiku në Prizren, lëndohet një femër

Të enjten, në rrugën “Brigada 123” në Prizren, ka ndodhur një aksident trafiku në mes një veture dhe një biçikliste. Një gjë e tillë është...

Shqipëria firmos kontratën për helikopterët “Black Hawk”

Mministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim nënshkruan kontratën e pranimit për...