11.9 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Rexhep Hoxha, klasiku i përhershëm i letërsisë për fëmijë

Vdekja e tij nuk e ka privuar nga epitetet që i fitoi falë krijimtarisë së gjatë letrare. Ai vazhdon të konsiderohet si klasiku i letërsisë shqipe për fëmijë, me vjershat e romanet e të cilit u rritën breza të tërë filloristësh. Në opusin e tij ndihet përherë një botë e pasur fëmijërore me elemente të pasura nga nënqielli shqiptar.

Shkrimtarë, kolegë e dashamirë të fjalës kanë përkujtuar të enjten shkrimtarin Rexhep Hoxha, i cili u nda nga jeta më 11 korrik të këtij viti disa muaj para se t’i mbushte 90 vjet.

E organizuar nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës në mjediset e Institutit Albanologjik, akademia përkujtimore solli vlerësime e diskutime për veprën e shkrimtarit që konsiderohet si themelues i letërsisë për fëmijë në Kosovë.

Pas një minutë heshtjeje, ku të pranishmit e nderuan shkrimtarin e ndjerë, kryetari i LSHK-së, Shyqri Galica, ka thënë se me veprën e Rexhep Hoxhës u edukuan breza të tërë në vend.

“Vepra e parë e profesor Rexhep Hoxhës do të jetë vazhdimisht një abetare për shkollarin e fillores, kurse do të jetë dhe një mesazh për jetën e tij, një mesazh edukativo-artistik që do ta ngrejë nivelin e tij arsimor dhe intelektual”, ka thënë Galica.

“Veprat e këtij shkrimtari do të lexohen jo vetëm nga fëmijët, por edhe nga struktura të ndryshme, sepse janë vlera artistike”.

Ai ka theksuar se poetika e Hoxhës është e veçantë nga përmbajtja, stili, idetë dhe pikëpamjet.

Në vazhdim janë deklamuar poezitë e Rexhep Hoxhës.

- Advertisement -

Më Shumë

Rrahën punëtorin e një pompe derivatesh në Prizren, arrestohen dy të dyshuarit

Në fshatin Lubizhdë të Prizrenit janë arrestuar dy persona, pasi raportohet ta kanë sulmuar të mërkurën në orët e pasdites fizikisht një person, i...

Rahovec: Motoçiklisti sulmon policët – arrestohet

Policia ka arrestuar një të dyshuar në Rahovec i cili gjatë ngasjes me motoçikletë nuk iu është bindur policëve që të ndalet. I dyshuari kishte...

Wind of Change – a qëndron CIA pas këngës hit të grupit Scorpions?

CIA e ka përdorur shpesh muzikën si instrument propagandistik gjatë Luftës së Ftohtë. A është dhe "Wind of Change", që shoqëroi shembjen e regjimeve...

Mozzik takon më në fund të bijën Hana pas karantinës (Foto)

Reperi Mozzik është takuar me të bijën Hanna pas dy muajsh në karantinë. Ai ka ndarë disa foto në Instastory me të bijën, teksa...

Sulme në dy xhami afgane, 13 besimtarë vriten përderisa po faleshin

Disa persona të armatosur i kanë vrarë së paku 13 besimtarë myslimanë në dy xhami të Afganistanit përderisa po faleshin në kohën e iftarit...

Mbi 40 raste të dhunës seksuale për pesë muaj në Kosovë

Më shumë se 40 raste të dhunës seksuale janë shënuar vetëm në pesë muajt e parë të vitit 2020 në Kosovë. Sipas të dhënave që...

Bujkut në Rahovec i shkojnë dëm të mbjellat, breshri ia shkatërron thuajse të gjitha

Mbrëmjen e së martës dhe të mërkurës në Kosovë pati reshje të konsiderueshme të shiut, të shoqëruara me breshër e rrufe. Si pasojë e tyre,...

Pastrohen varrezat në Prizren (Foto)

Pas pastrimit të varrezave myslimane të qytetit, puna për pastrim dhe mirëmbajtjen e tyre po vijon edhe në varrezat katolike dhe ortodokse. Sipas kontratës pastrimi...

Rivaldo flet hapur, lëshon deklaratën e papritur për Gareth Bale

Legjenda e Brazilit, Rivaldo, ka marrë vëmendje të madhe në media me deklaratën e tij më të fundit. Ish-futbollisti i Barcelonës ka folur për...

Javën tjetër prezantohet Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prej 1.1 miliard euro

Pako e rimëkëmbjes ekonomike do të prezantohet javën tjetër, vlera e të cilës parashihet të jetë prej 1.1 miliard euro. Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve,...

Munishi: Po bëjnë hajgare me jetët tona, askund në botë si në Kosovë!

Ismet Munishi nuk ka të ndalur. Ai po vazhdon ta kundërshtojë rinisjen e aktiviteteve futbollistike në Kosovë me lejen që institucionet shëndetësore ia dhanë...

Rahoveci në hall me virusin dhe breshërin, mblidhet Shtabi Emergjent

Komuna e Rahovecit përveç pandemisë Covid-19 është duke u përballur edhe me fatkeqësi natyrore, rrebeshe intensive, vërshime dhe breshër. Për këto probleme mbrëmë është mbajtur...

Konica: Vallë anarqia ku do ta shpjerë vendin?

Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemali. Njëri nga këta...

Prizren: Aktakuzë për mashtrim

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka...

COVID-19: Sot asnjë rast në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se sot janë testuar 145 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve...

Rrëfimi i Ancelottit: Ndryshova idetë për futbollin falë Zidane

Carlo Ancelotti ka një eksperiencë të madhe në stol. Italiani e di mirë që nuk ka një skemë perfekte, më e mira është ajo...

Lajmet e Fundit

118 testime të reja u kryen në QRShP në Prizren

Gjatë ditës së sotme, në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike në Prizren janë marrë mostrat e 118 personave të cilat janë dërguar për analiza...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Përkujtohet 21 vjetori i masakrës së Tusuzit në Prizren, Haskuka kërkon drejtësi

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me nënkryetarët komunalë Eshref Memaj dhe Memnuna Ajdini, bënë homazhe pranë varezave të martirëve...

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...