19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Ndërron jetë veterani i arsimit prof. Sahit Sahitaj

Ndërroi jetë veterani i arsimit Prof. Sahit Sahitaj, njeriu që kontribuoi në arsimim të brezave të shumtë.

I ndjeri ka qenë i padeshiruar për ish sistemin represiv Milosheviqjan.

Bazuar në këtë fakt ai suspendohet nga puna në vitin 1981-91, në atë periudhë shërbente si mësimdhënës i gjuhës shqipe

Po ashtu dha kontribut për avansim të çeshtjës kombetare në Komunen e Suharekës dhe mbarë Kosovën.

Në vitin 1991 burgoset për shkak se doli kundër arsimimit me planprograme serbe.

Varrimi i Prof. Sahit Sahitaj bëhet me daten 25.04.2024 në ora 15:00 në varrezat e Fshatit Sopijë.

Marketing

Ndërmarrja “3D-Fesali” në Prizren, partneri më i besueshëm për çdo projekt ndërtimi

 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Gjimshiti, shqiptari i parë që e ngrit trofeun e Europa League

Berat Gjimshiti është bërë shqiptari i parë që e ka ngritur në qiell trofeun e Europa League sonte. Atalanta, kapiten i së cilës është Gjimshiti...

‘Shuhen’ shpresat për Shqipërinë, Brajan Gruda thirret nga Gjermania

Dy lojtarët gjermanë U-21 Brajan Gruda dhe Rocco Reitz do të kenë mundësinë të stërviten me skuadrën e të moshuarve përpara Euro 2024. Kur...

Lajmet e Fundit