21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Rrëfimi i 21 vjeçares nga Prizreni që punoi si masazhere: Ja si erdhi një i afërm i imi aty dhe e kuptoj ku po punoja

Kushtet e rënda financiare e shtyen 21 vjeçaren nga Prizreni të kërkojë punë në kompmani të ndryshme private. Por, thotë se nuk i priu fati dhe kështu e lodhur nga kjo situatë ajo pranoi të punësohet në një nga të ashtuquajturat qendrat e masazhit në Prishtinë, e që po e njëjta ofronte shërbime seksuale.

Ajo rrëfen për momentet e rënda që kaloi për rreth 3 muaj, derisa nisin të lindin dyshimet se ajo po punonte në një sallon të tillë.

“Po, jam kanë në vitin e fundit të studimeve, edhe dojsha me gjetë një punë, me i ndihmu edhe familjes pasi që i kishim kushtet e rënda. E vetmja që punonte në familje ishte motra më e madhe. Aplikoja vazhdimisht për vende të ndryshme të punës, më së shumti te këto marketet e mëdhaja. Aty rrogat e vogla edhe kishte për gjithçka minusa në pagë edhe pse punonim pa ndalë. U pata lodh tu lyp pare borxh, as për tesha s’kisha pare”, rrëfen ajo në një bisedë për Indeksonline.

Derisa ndihej e dëshpëruar, një njoftim për punë që pa në rrjetet sociale i dha shpresë asaj se mund të krijonte një jetë më të mirë financiare.

“Po lajmërimin për punë që e pata pa u kan te një grup i femrave në Facebook, megjithëse unë hiç lidhje s’kam pas me masazhe, po kur shkova aty me thanë që m’ndihmojnë për gjithçka, e tmerrshme, bile qat ditë ja pata fillu kur më tregun qysh jonë senet. Jemi kon 4 qika, e familjes i kam thanë që jam punësu në një shitore të ‘1 eurove’, s’kanë pas mundësi me ditë ku jam tu punu se rrallë kanë ardh në Prishtinë”, ka thënë ajo gjatë bisedës.

Po e njejta, shërbeu në një nga këto qendra relaksi në kryeqytet derisa lindën dyshimet nga disa të afërm të saj.Related image

“Nëse hynë aty është shumë vështirë me dalë. Pronarët dinë me të mbajtë nën kontroll, na kanë jap edhe bari që me qenë ma të hutume. Dita na ka dalë diku prej 100 deri 150, varësisht nga klientët. Momenti ma i vështirë për mu ka qenë kur aty më ka pa një i afërm dhe nisën të përhapeshin fjalë se unë po punojë aty”, vlerëson tutje 21-vjeçarja.

Megjithëse e kishte të vështirë të largohej nga ky vend i punës, ajo thotë se pas 3 muajve me shumë vështirësi arriti të ndërpriste kontraten e punës.

“As gjumin nuk e bëja si duhet, ka pas meshkuj të ndryshëm, ka pas edhe shumë të shkollave të mesme, nuk mundem me folë ma shumë, kanë qenë ditët më të vështira për mu. S’muj me fol ma shumë kurgjo.”, ka thënë në fund ajo pa dashur të japë më shumë detaje rreth punës që e kreu në këtë fillim vit.Related image

E ndërkohë që interesimi i individëve të ndryshëm për të hapur një ‘biznes’ të tillë po rritet dita-ditës.

Kështu, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë u ka dhënë licensën 330 lokaleve për të kryer masazhe të ndryshme relaksi, sipas kësaj ministrie në 9-mujorin e këtij viti lejen për të zhvilluar këtë biznes kanë marrë hiç më pak se 43 operatorë.

“Numri i bizneseve në Kosovë që ofrojnë masazhe janë: 330 Biznese. Bizneset e tilla që janë çertifikuar brenda këtij viti janë: 43 Biznese”, bënë të ditur MTI me anë të një përgjigjeje elektronike. Por, jo të gjitha këto ndërmarrje po i përmbahen kontrates dhe pikave që mund të ushtrojnë si biznes, për shumë nga to ka dyshime se ushtrojnë veprimtari të kundërligjshme- prostitucion. Related imageKështu, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë respektivisht Inspektorati i Tregut me kërkesë të Policisë së Kosovës njësia kundër trafikimit të qenieve njerëzore, dhe në bashkëpunim me Inspektorët komunal të Komunës së Prishtinës, Inspektorët e Punës, Inspektorët e ATK-së, gjatë muajit Shkurt 2018, kanë zhvilluar inspektime të përbashkëta tek 26-të Operatorë Ekonomik të cilët kanë realizuar aktivitete për mirëmbajtje trupore dhe ofrim të shërbimit të masazhave të ndryshme në Komunën e Prishtinës.Image result for massage

Qëllimi i këtyre inspektimeve ka qenë verifikimi nëse të njejtat ushtrojnë veprimtarinë në pajtim me legjislacionin në fuqi.

“8 Operator Ekonomik janë mbyllur përkohësisht nga Inspektorët Komunal të Komunës së Prishtinës, për shkak se kanë zhvilluar veprimtarinë dhe nuk kanë qenë të pajisur me Aktvendimin mbi plotësim e kushteve minimale teknike dhe higjieno sanitare; 17 Operatorëve Ekonomik , inspektorët e tregut kanë shqiptuar gjobë për shkak se nuk kanë vendosur në vend të dukshëm çmimoren për shërbimet e ofruara; kurse 6, prej tyre kanë ushtruar veprimtarinë në pajtim me ligjet e aplikueshme.”, ka treguar Enxhi Stublla nga MTI për Indeksonline.Image result for massage

Për ushtrimin e kësaj veprimtarie të kundërligjshme, Policia e Kosovës gjatë vitit 2017 dhe tre mujorit të parë të këtij viti ka arrestuar 103 persona.

“Në pesë 5 vitet e fundit për veprën kundërvajtëse- Marrje me Prostitucion janë të arrestuar gjithësej 288 persona të dyshuar të ndarë sipas viteve: 2013-22, 2014-42, 2015-69, 2016-52, 2017-75 dhe tre mujori 2018-28.”, njofton Policia e Kosovës. Sipas policisë së Kosovës, nga numri i përgjithshëm i këtyre personave të arrestuar pjesa më e madhe janë me shtetësi të Kosovës, ndërsa një numëri i vogël janë nga Shqipëria.Image result for massage

Kështu, Policia e Kosovës është në dijeni dhe ka trajtuar disa raste që gjatë ushtrimit të bisnesit si sallone masazhi, janë kryer edhe veprimtari tjera të dyshuara qofshin ato të prostitucionit, mundësimit në prostitucion apo edhe te trafikimit me njerëz. “Qasja në trajtimin e këtyre rasteve është bërë bazuar në ankesat e qytetarëve por edhe sipas informacioneve që kanë ardhur nga tereni dhe veprimeve tona operative ku vendet më të prekuara janë qytete e mëdha. Numri i të arrestuarve që ndërlidhen me këto sallone masazhi në vitin 2017 dhe tre mujori (janar – mars) i viti 2018 është 28 persona të dyshuar. Ndërsa nga muaji mars 2018 deri me tani (20.09.2018) DHTQNJ, pas hetimeve te bëra ka realizuar 7 raste në 9 qendra të masazhes”, bënë të ditur tutje Policia e Kosovës.Related image

Sipas Policisë, të njejtit persona janë të dyshuar për vepra penale: trafikim me njerëz, mundësim ose detyrim ne prostitucion, ofrim i lokaleve për Prostitucion, bashkëkryerje, dhe prishje e rendit dhe qetësisë publikem marrje me prostitucion.

- Advertisement -

Më Shumë

Ministrja Dumoshi vizitoi Suharekën, ndan miliona euro mbështetje për këtë Komunë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, e shoqëruar nga zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, e ka vizituar sot Komunën e Suharekës. Ajo e ka vizituar...

Vdes edhe një mjek në Kosovë nga COVID-19

Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar edhe një mjek si pasojë e COVID-19. OMK bën të ditur se bëhet fjalë për...

Pesë gjëra që nuk i dinit për Viktor Hygo

I konsideruar si një prej autorëve më të mëdhenj francez, Viktor Hygo ka shkruar emrin e tij me shkronja të arta në historinë e...

Ballkani tregohet skuadër Evropiane, uron Prishtinën për titullin

Ballkani dje humbi në finalen e Kupës së Kosovës pasi u mposht nga Prishtina me rezultat minimal 1-0. Skuadra nga Suhareka është treguar skuadër e...

BIK vendos: Nuk do të falet Namazi i Kurban Bajramit

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, në mesazhin drejtuar qytetarëve me rastin e festës së Kurban Bajramit, ka njoftuar se BIK...

Haskuka akuzon Qeverinë: Është joserioze që nga mediat të informohemi për masat kundër COVID-19

Kryetari i Prizrenti, Mytaher Haskuka ka kritikuar qeverinë për mosinformim të komunave për vendimet lidhur me COVID-19. Haskuka ka thënë se është shumë joserioze dhe...

Sonte fillojnë inspektimet në Prizren, kush nuk respekton masat anti-COVID do të gjobitet

Inspektorati Sanitar dhe ato komunale sonte do të zhvillojnë një aksion për të parë nëse po zbatohen masat anti-COVID të vendosura nga qeveria e...

Prizreni pa çerdhe publike, OJQ-të të shqetësuara rreth çmimit (Video)

Prizreni prej vitesh nuk ka asnjë çerdhe publike. Autoritetet lokale kanë paralajmëruar se me fillimin e vitit të ri shkollor do të nisë punën...

Kosovarët që vetizolohen pas kthimit nga Shqipëria dhe vendet tjera fqinje, do monitorohen nga policia

Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, kanë propozuar masa të reja në kuadër të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Një nga to...

Prizren, shyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për vrasjen e vëllait

Të martën në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet gjykimi kundër të akuzuarit për vrasje të rëndë, vrasje në tentativë dhe armëmbajtje...

Vdes ish-kryetari i KB Prishtina

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka dhënë një lajm të keq duke njoftuar se mbrëmë në orët e vona ka ndërruar jetë ish kryetari dhe...

Haxhi Shala: E refuzova postin e ministrit, për të votuar Qeverinë Hoti

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala, ka treguar arsyen e daljes nga Nisma Socialdemokrate. Në emisionin Sonte në T7, Shala ka thënë se nuk ishte posti...

Hajrie Rondo, ndoshta këtë amanet do të linte…

Aktorja e mirënjohur e skenës dhe ekranit, Hajrie Rondo, tashmë do të ketë një bust në qytetin e lindjes, në Delvinë. Skulptori Kreshnik Xhiku,...

Filloi rregullimi i rrugëve në Drenoc

Në fshatin Drenoc të Malishevës ka filluar rregullimi i dy rrugëve, me gjatësi prej 700 metrave, në lagjet e këtij fshati, ka njoftuar Komuna...

27 raste aktive me COVID-19 në Malishevë, sot u shëruan tre persona

27 persona vazhdojnë të jenë aktiv me koronavirus në Komunën e Malishevës. Kështu kanë njoftuar zyrtarët, derisa tre persona janë shëruar sot. “Personat e shëruar...

Aksident i rëndë në Prizren, shpëton foshnja një muajshe

Një aksident i rëndë ka ndodhur në autostradën “Ibrahim Rugova”, në Prizren, ku pas përplasjes së dy makinave mes vete, nuk dihet për numrin...

Lajmet e Fundit

Prizren, 33 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit Rajonal në Prizren, gjatë katër ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 33 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...