1.8 C
Prizren
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Jasharaj paralajmëron se mund të ketë sërish grevë në janar

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, nuk e ka mohuar se mund të ketë grevë në janar.

Një prej zërave më të fuqishëm sindikal, nuk e ka mohuar mundësinë e rikthimit të grevës në arsim nga janari, si rezultat i mungesës së ligjit të pagave.

 

 

“Uroj që qeveria ta ketë ndjerë atë grevë dhe pasojat që i solli ajo dhe uroj që për kohën që ka mbetur, janari të na pret me një pjesë të rezultateve, e ai më i madh do të ishte ligji i pagave, në pajtueshmëri me sindikatat, në të kundërtën nëse mbesim në situatë zero anëtarësia do të pyetet prapë. Cilindo vendim që merr anëtarësia, kryesia e SBASHK-ut do ta sjellë dhe do t’i qëndrojë në ballë atij vendimi”, tha Jasharaj në Expose.

Derisa përfaqësuesit e punonjësve të sektorit publik kanë dhënë paralajmërime për grevë, nga Qeveria e Kosovës pohojnë se janë duke punuar që ligji i pagave së shpejti të dalë në votim.

Më Shumë

Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit u vazhdohet paraburgimi

Dy ish-udhëheqësve të UÇK-së, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit u është vazhduar paraburgimi. Vendimin e ka marrë gjyqtari i procedurës paraprake, Nicolas Gillou. Edhe në këtë...

Gruaja nga Prizreni raporton se kunati e kërcënoi se do t’ia lëndonte fëmijët

Një grua nga Prizreni ka raportuar në Polici se kunati i saj i shkakton vazhdimisht dhunë psikike dhe se të premten e ka kanosur...

Lajmet e Fundit