18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

8 raste të vdekjes nga Covid

IKSHPK ka publikuar rezultatet e 3 mijë e 142 mostrave të marra nga të cilat pozitiv kanë rezultuar 578 persona. Tetë raste të vdekjes janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit dhe janë shëruar 470 persona.

Njoftimi i plotë:

470 TË SHËRUAR DHE 578 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.142 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 578 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (92, 84 vjeç), Gjakovë 1 rast (70 vjeç), Gjilan 1 rast (71 vjeç), Klinë 1 rast (83 vjeç), Rahovec 1 rast (74 vjeç), Viti 1 rast (64 vjeç), Vushtrri 1 rast (67 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 76.688 raste nga 351.523 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.696 raste të vdekjes

Më Shumë

Lajmet e Fundit