25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

“Agroniada”, një album koreografik për mjeshtrin Agron Aliaj

AgronAliaj-koreografMjeshtri i koreografisë shqiptare Agron Aliaj, u nderua me një mbrëmje gala në Teatrin e Operës dhe Baletit. Mbrëmja gala “Agroniada” nën drejtimin e koreografit Arian Sukniqi, ishte si një album koreografik nga krijimtaria e zgjedhur e mjeshtrit Aliaj.

Koncerti me rastin e 80-vjetorit të koreografit Aliaj, u drejtua nga dirigjenti i njohur Eno Koço, i cili me jo pak emocion kujtoi bashkëpunimin dhe njohjen prej 50 vitesh me mjeshtrin Agron Aliaj. Por dhe solistët e TKOB e vlerësojnë Aliajn si profesor, koreograf dhe artist i papërsëritshëm i skenës shqiptare, shkruan Sotnews.

Ndërkaq që studiuesi Albert Janku, e cilëson koreografin Aliaj, si mik të ëngjëjve e për këtë i referohet një vepre të Kadaresë. Në këtë mbrëmje, solistët dhe trupa e baletit sollën pjesët me pikante të krijimtarisë së koreografit Aliaj si “Shopen”, “Mjelma e zezë”, “Ëndrra dashurie”, “Arrëthyesi”, “Zhizel”, “Vdekja e mjelmës”, “Fausti”, “Lumi i vdekur” dhe “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë”.

Më Shumë

Shënohet 81-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit, Kurti viziton shtëpinë muze

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, kryeministri Albin Kurti mori sot pjesë në ngjarjen e...

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit