19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Akuza për përdhunim, ministri francez largohet nga qeveria

Damien Abad, ministri i sapo emëruar në Qeverinë franceze, po largohet nga kabineti.Kjo pasi, ai u përball me akuza për përdhunim ose tentativë përdhunimi nga disa gra në javët e fundit, të cilat i ka mohuar.

Të hënën, Televizioni francez “BFMTV” raportoi se një grua tjetër dëshmoi kundër Abad.

Qeveria e re do të mblidhet sot, në orën 16:00, në mbledhjen e parë të kabinetit.

Shumica e ministrave nga qeveria e Macron-it pas rizgjedhjes po i mbajnë vendet e tyre të punës.

Clément Beaune, ministri i Francës për Çështjet Evropiane, do të marrë portofolin e Transportit.

Ai zëvendësohet nga krye-ekonomisti i OECD-së, Laurence Boone.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të emërojë ish-ministrin e tij të Shëndetësisë, Olivier Véran, si zëdhënës të Qeverisë, i ngarkuar për “rinovimin demokratik”.

Véran e drejtoi Francën përmes pandemisë COVID-19 gjatë mandatit të tij si ministër i Shëndetësisë.

Olivia Grégoire, e cila mbajti postin e zëdhënëses, do të trashëgojë portofolin e tregtisë dhe SME-ve.

Chrysoula Zacharopoulou – ish-deputete dhe gjinekologe, e cila gjithashtu u përball me akuza për përdhunim nga pacientët, po qëndron në qeveri si ministre e re e Zhvillimit Ndërkombëtar.

Më Shumë

Parashikimi i motit në Kosovë – IMHK apelon për kujdes ndaj kontaktit direkt me rrezet e diellit në orët e mesditës

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e krijuar meteorologjike do të...

Sot përfundon Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren

Sot përfundon Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren, ku morën pjesë studentë nga 40 shtete të botës Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren,...

Lajmet e Fundit