22.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Asnjë gjykatë s’mund t’i zbehë vlerat e UÇK-së

Edita TahiriZëvendëskryeministrja Edita Tahiri nuk ka dashur ta ndërlidhë çështjen e themelimit të një tribunali të ri për Serbinë në Hagë me Gjykatën Speciale për krime lufte në Kosovë, por ka thënë se asnjë gjykatë në botë nuk mund ta zbehë luftën e drejtë të UÇK-së.
“Lidhur me Gjykatën Speciale ne kemi thënë se kjo është një gjykatë e padrejtë. Unë kam thënë dhe vazhdoj të them se asnjë gjykatë nuk mund t’i zbehë vlerat e UÇK-së e as t’i kontestojë ato. Drejtësia ndërkombëtare çdoherë ka vendosur në favor të luftës së UÇK-së. Në anën tjetër, angazhimet tona, që kategoritë e grave të dhunuara të kenë qasje në drejtësi për pasojat e luftës, është e drejtë njerëzore dhe është mirë që bota dhe Këshilli i Sigurimit me rezolutë ka hapur rrugë që ne të bëjmë një kërkesë për një tribunal të ri për Serbinë, duke u bazuar në Rezolutën/2106, e cila është miratuar në qershor të vitit 2013” është shprehur Tahiri për “Epokën e re”.

Më Shumë

Shënohet 50 vjetori i shkollës “Gani Saramati” në Prizren

Me një aktivitet të pasur artistik, të enjten u shënua 50-vjetori i funksionimit të Shkollës së Mesme të Ulët “Gani Saramati” (ish-Lekë Dukagjini) në...

S’ka vija të kuqe për PDK-në, thotë Haxhi Avdyli i Guxo-s

Deputeti i Guxo-së, Haxhi Avdyli, ka thënë se vijat e kuqe nuk janë të mira në politikë, kështu duke nënkuptuar se nuk ka vija...

Lajmet e Fundit