18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Basha: Dorëheqjet nuk e dëmtojnë Partinë Konservatore

Munir Basha, PKKryetari i Partisë Konservatore të Kosovës (PK) Munir Basha nuk ka marrë zyrtarisht dorëheqjen e gjashtë anëtarëve të Kryesisë të këtij subjekti politik.

Ai tha se lajmin për dorëheqjen e tyre e ka marrë nga mediat dhe postimi i vetë anëtarëve në Facebook. “Ne nuk kemi marre zyrtarisht asnjë kërkesë për dorëheqje. Atë e kam parë në ‘PrizrenPress’ dhe në faqen personale në Facebook-u të anëtarit Taner Kotles”, tregon Basha.

Taner Kotel, Merit Ashikferrki, Nurja Qyrt, Sebel Shole dhe Diner Derver, kanë dhënë dorëheqje nga Partia Konservatore. Ata dorëheqjen e tyre e kanë bërë publike në formë të shkruar edhe në rrjetet sociale.

Partia Konservatore është formuar pas përplasjeve dhe largimit të disa anëtarëve nga Partia e Drejtësisë. Ky subjekt politik për herë të parë ka planifikuar të garojë në zgjedhjet lokale në Prizren. Deri më tash ka arritur të formojë disa degë dhe nëndegë në Prizren.Në kohën e përgatitjes për zgjedhjet e nëntorit, Partia Konservatore, ka filluar të përballet me dorëheqjet e para.

Kryetari i PK-së, Munir Basha tha se pavarësisht dorëheqjes së gjashtë anëtarëve të Kryesisë, PK-ja do të vazhdojë rrugën e vet politike. “Dorëheqja e tyre është e natyrës personale. Ne e respektojmë vendimin e tyre. Këto dorëheqje konsideroj se nuk do të dëmtojnë imazhin e PK-se, edhe pse do të dëshironim që ata të vazhdojnë të jenë pjesë rrugëtimit tonë të filluar në nëntor të vitit të kaluar. Sidoqoftë, unë i falënderoj ata, e në veçanti z.Taner Kotle për kontributin e dhënë, sidomos në fazën e formimit dhe strukturimit tone si parti”, tha Basha.

Sipas tij, arsyet e dorëheqjes janë ideologjike. “Arsyet thonë se janë të natyrës ideologjike. Pra, mendojnë se me aktivizimin e tyre në PK nuk mund t’i shërbejnë kauzës nacionale turke. Ne ua kemi sqaruar se nuk jemi parti turke, edhe pse jemi të hapur për të gjithë qytetarët e Kosovës”, tha Basha për “PrizrenPress”.

Ai tregon se pjesë e PK-së vazhdojnë të jenë edhe një grup aktivistësh turk. “Në Kryesi kemi edhe një anëtar të nacionalitetit boshnjak”, shprehet ai.

Burimet e “PrizrenPress-it” , ndërkaq bëjnë të ditur se disa anëtarë që kanë dhënë dorëheqje nga Kryesia e PK-së, janë të interesuar të kalojnë te Bashkimi Demokratik i Zafir Berishës. “Ata janë të interesuar që t’i bashkëngjiten Zafir Berishës”. /PrizrenPress.com/

Komuna e Malishevës e gatshme për procesin e regjistrimit të popullsisë në Kosovë

Sot eshtë mbajtur mbledhja e parë e Komisionit Komunal të Regjistrimit të Popollsisë në Komunën e Malishevës, që kryesohet nga kryetari i Komunës, z....

Moti sot me diell dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do...

Lajmet e Fundit