19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Shtohet fluksi në kufirin e Vërmicës

Kufiri ne vermicNë gjashtë mujorin e parë të këtij viti është shtuar numri i hyrje daljeve në kufirin e Vërmicës, krahasuar me një vit më parë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani tha se këtyre ditëve të verës kur temperaturat po shënojnë rritje po vërehet fluks më i madh në këtë pikë kufitare, por falë masave që i ka ndërmarrë policia nuk po krijohet ndonjë tollovi.

Në periudhën janar – qershor sivjet përmes pikë kalimit kufitarë të Vërmicës kanë hyrë dhe dalë 967mijë e 768 perona, kurse në periudhën e njëjtë kohore të vitit të shkuar totali ka qenë 873 mijë e 350. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani i cili dha këto statistika i tha Radio Kosovës se numri më i madh është regjistruar në hyrje.

”554 mijë e 696 persona kanë hyrë, kurse 413 mijë e 72 persona kanë dalë nga kjo pikë në këtë gjashtë mujor, përderisa vitin e shkuar në po të njëjtën periudhë kanë hyrë 456 mijë e 616 persona e në dale 461 mijë e 734”, tha Kelani.

E vapa e madhe e këtyre ditëve ka shtuar fluksin në Vërmicë për dallim nga muaji i shkuar kur ishte shënuar një rënie e madhe e numrit të udhëtarëve. Kelani thotë se policia kufitare i ka marrë më kohë të gjitha masat dhe po e përballon fluksin pa ndonjë problem.

Qytetarët të cilët hyjnë dhe dalin përmes kufirit të Vërmicës, pikë që e lidh Kosovën dhe Shqipërinë shprehën të kënaqur me procedurat, ndërsa thonë që pritjet të jenë disa minutëshe.

Autoritetet e larta policore në kufirin e Vërmicës thonë se autostrada i ka mënjanuar bukur shumë tollovitë e shkaktuara në këtë pikë gjatë verës nga radhët e gjata të automjeteve që viteve të shkuara ishin disa kilometërshe.

Më Shumë

Dënohen me 900 euro gjobë tre të akuzuarit që rrahën gjyqtarin gjatë ndeshjes së futbollit në Prizren

Tre të akuzuarit J.V., N.K. dhe G.H., janë dënuar secili me nga 300 euro gjobë, pasi kanë pranuar se në nëntor të 2019-ës, në...

Spitali i Prizrenit: 4 pacientë me COVID-19 janë në trajtim mjekësor

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se 55 pacientë me COVID-19 janë në trajtim mjekësor. “Bazuar në raportet e datës...

Lajmet e Fundit