24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Biden: Suedia dhe Finlanda përmbushin çdo kërkesë të NATO-s

Presidenti amerikan, Joe Biden, është takuar me kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson dhe presidentin e Finlandës, Sauli Niinisto, sot në Shtëpinë e Bardhë.

Biden thotë se aplikimet e tyre për anëtarësim në NATO përmbushin çdo kërkesë dhe të kesh dy anëtarë të rinj në aleancën e mbrojtjes do të rrisë sigurinë, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Kjo ka të bëjë me të ardhmen. Ka të bëjë me një NATO të ringjallur që ka mjetet dhe burimet, qartësinë dhe bindjen për të mbrojtur vlerat e përbashkëta dhe për të udhëhequr botën,” thotë ai.

Biden thotë se Suedia dhe Finlanda janë tashmë ndër partnerët amerikanë më të ngushtë për një sërë çështjesh.

“Ata plotësojnë çdo kërkesë të NATO-s dhe më pas disa. Të kesh dy anëtarë të rinj të NATO-s në veriun e lartë do të rrisë sigurinë e aleancës sonë dhe do të thellojë bashkëpunimin tonë të sigurisë në të gjithë bordin. Sot, presidenti dhe kryeministri dhe unë patëm një diskutim shumë të mirë për anëtarësimin në NATO, për luftën në Ukrainë dhe forcimin e sigurisë transatlantike.”

Biden, mes tjerash, thotë se bisedat rreth anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO filluan shumë përpara.

“Presidenti Niinisto dhe unë folëm dhjetorin e kaluar dhe përsëri në janar dhe javët para sulmit të padrejtë dhe të paprovokuar të Rusisë ndaj Ukrainës,” thotë ai.

Më Shumë

Kurti kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë të përbashkët në Bruksel me sekretarin e NATO-s, ka kërkuar anëtarësimin e vendit tonë në këtë...

Barca dhe Xavi nuk pajtohen për Aubameyang

Klubi nga Londra, Chelsea, ka aranzhuar takimin e radhës këtë javë me përfaqësuesit e Pierre Aubameyang, sipas gazetarit Fabrizio Romano. Anglezët dëshirojnë të arrijnë marrëveshje...

Lajmet e Fundit