22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Blloku opozitar i vendosur për qeveri, kundër zgjedhjeve

QeveriaKosoves-NdertesaLiderët e bllokut LDK, AAK dhe Nisma i kanë vazhduar edhe të hënën takimet e tyre në përpjekje të krijimit të kushteve për konstituimin e institucioneve të reja.

Burime nga ky takim kanë thënë se jo vetëm ndarja e resorëve, por po kërkohen edhe hapa konkretë të zbatimit të marrëveshjes për krijimin e qeverisë mbi baza legale-kushtetuese në mënyrë që padia eventuale e PDK-së në Gjykatën Kushtetuese të mos afektojë me caktimin e zgjedhjeve të reja.

Pas takimit të treshes opozitare, Isa Mustafa – LDK, Ramush Haradinaj – AAK dhe Fatmir Limaj – Nisma, zyrtarë nga këto subjekte kanë thënë se aty janë diskutuar edhe çështjet programore të qeverisë së koalicionit.

“Jemi duke analizuar konstituimin e institucioneve hap pas hapi, nga krijimi i grupit të përbashkët parlamentar i cili do të propozojë Isa Mustafën për kryetar të Kuvendit e deri te nominimi i Ramush Haradinajt për kryeministër dhe procedimin e kërkesës tek presidentja”, ka thënë një burim i afërt me liderët e bllokut të treshes, shkruan Tribuna.

Më Shumë

Kurti: Lidhja e Prizrenit vuri themelet e shtetit shqiptar

Kryeministri Kurti ka folur për rëndësinë historike të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, i mbajtur 146 vjet më parë. “Këtu 146 vjet më parë u mbajt...

Sot, mbahet koncerti për 146 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Me rastin e 146 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nesër (10 qershor 2024), do të mbahet në koncerti në Kinemanë Lumbardhi, në orën...

Lajmet e Fundit