20.8 C
Prizren
E enjte, 11 Gusht, 2022

Bora rikthehet në fundjavë, kështu do të jenë temperaturat

Sot pritet të jetë mot i ngrohtë. Por, ky mot do të ndryshojë në fundjavë. Sipas Prishtina Weather, gjatë fundjavës do të ketë të reshura shiu, e viseve malore bore, raporton Express.

Përgjatë fundjavës, vransirat fillojnë të shtohen nga dita e shtunë, derisa edhe nga veriu depërtojnë masa të ftohta ajrore, që zbresin temperaturat ndjeshën nën mesatare.

Ditën e shtunë në mbrëmje dhe të dielen kohëpaskohe edhe priten mundësi për rreshje lokale shiu, derisa ditën e diel të reshura bore më shumë priten në vise malore. Edhe dita e hënë mbetet e ftohtë, e kryesisht me vransira, e në zona malore me reshje bore.

Cilësia e ajrit në shumicën e vendit mbetet në vlera të pranueshme, e gjatë ditës kalon edhe në indeks mesatar, me rritjen e koncentrimit të ozonit sipërfaqësor, derisa orëve të mbrëmjes kohëpaskohe kalon edhe në vlera të dobëta shkaku i rritjes së grimcave të materies.

15.04 – Më ngrohtë e kryesisht me diell.

16.04 – Vransirat shtohen, e pasdite dhe mbrëmje me mundësi edhe për riga lokale shiu, kryesisht përreth viseve malore.

17.04 – Kryesisht vranët e më ftohtë. Kohëpaskohe priten edhe reshje lokale shiu, e vetëm në vise malore borë.

18.04 – Ftohtë e kryesisht me vransira. Më vonë pasdite përreth zonave malore mundësi për reshje të dobëta bore.

Temperaturat në rritje deri ditën e premtë, më pas në fundjavë në rënie. Minimalet me rritje deri në 5C e 7C, e të hënën zbresin sërish në 2C. Maksimalet nga 23C e 25C sa priten ditën e premte, zbresin në 7C e 6C ditën e diel dhe të hënë.

Nga fundjava era frynë edhe mesatarisht e fuqishme nga veriu e verilindja 5-14m/s.

Shtypja atmosferike në rënie përreth vlerave normale deri ditën e diel.

Më Shumë

Fëmija në Lubizhdë u godit me veturë nga një mërgimtar

Aksidenti në Lubizhdë të Prizrenit, ku është goditur me veturë një fëmijë, është shkaktuar nga një mërgimtar. Sinjali raporton se i dyshuari(mërgimtari) nuk ju ka...

PSG nuk i ndahet Leipzig-ut, dëshiron t’i “rrëmbejë” një tjetër mbrojtës

PSG transferoi këtë verë, Nordi Mukiele-n nga Leipzig-u. Por, ata thuhet se po përgatisin një tjetër blerje nga skuadra gjermane. Sipas francezes “L’Equipe”, kampionët e...

Lajmet e Fundit