14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Borrelli për takimin me Kurtin e Vuçiqin: Shpresoj ta pranojnë propozimin evropian

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, për “Deutsche Welle” ka folur në lidhje me takimin me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili pritet të zhvillohet me 27 shkurt.

 

Ai ka thënë se ajo do të jetë një ditë me plot diskutime dhe është shprehur se shpreson që Kurti e Vuçiqi ta pranojnë planin evropian, përcjell Klankosova.tv.

“Jam takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Do të takohem me të dy në Bruksel më 27 shkurt, pra po i kam ftuar ata të vijnë për të pasur një ditë të plotë me diskutime, sepse është një propozim në tryezë. Dhe unë shpresoj që ata të jenë në gjendje ta pranojnë këtë propozim si rrugë për t’i normalizuar marrëdhëniet mes tyre”, është shprehur Borrelli.

Më Shumë

67 vjeçari nga Suhareka u shpall i vdekur – vizita në Gjermani i kushton me humbje të pensionit

Pensionistit Ramadan Kyçyku nga Suhareka, u largua për tre muaj nga pensioni, pasi nuk ishte lajmëruar pas gjashtë muajve në zyrën e pensionistëve. Krejt...

Gjendet i vdekur në banesë një person në Prizren

Një person është gjetur i vdekur në Prizren.Ai kishte ardhur nga mërgimi. Burimet nga Emergjenca kanë bërë me dije se bëhet fjalë për mërgimtarin A. V....

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit