9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Nata e trishtë bartë dhembje

Qazim Thaçi

Kur era e vendlindjes  të mbush,

me dashuri  e dhembje bashkë.

Si ta ndash gëzimin nga trishti,

duke kujtuar dasmën e vdekjen.

Në të njëjtën të enjte që

plakat e quanin të bardhë si kohë vade.

Kur dhembja e zë derën si ortek i moçëm,

Me borë e akull strehëve të kullës.

Bregut të Drinit edhe kënga merr,

kodin e këngës  plotë mall rinie.
Qielli ngrysur grindet me retë,

për amanetin si hajmali pagane.

Nata e trishtë bartë dhembjet,

Për agun e mbarsur me vajtim.

Kahdo të shkosh ëndrrat kujtim

për vendlindjen se një të dytë nuk ka.

Mbi trapazan kur lotin e derdhnin burrat,

pesha e fjalës bëhej  be e besë .

Plisit i vihej një shami nderi

Për të kujtuar dashurinë e vendlindjes

E tash pas kaq dekadash ajo sy bukura e

bënë tërmetin shpirtëror si vesë agimi.

Duke kaltëruar qiellin e retë i shëndrron

Në shpresë jete, për të harruar tmerrin.

Ajo i zëvendëson ato mijëra libra të djegur,

në luftën e lirisë dhe jetës i jep ngjyrën.

Tash kur vargon çaste e vargje dashurie

Sepse me botën e madhe e plotëson jetën.

Vetëm asaj s/mund ti thuhet lamtumirë

Edhe kur vdekjen mund ta kesh afër

Ajo ka aromën e jetës në sy e në gjuhë

Ka botën e lumturinë në shpirt e porosi.

Më Shumë

Sot fillon rrugëtimi i Kosovës për Euro 2024

Sot (e shtunë) fillon rrugëtimi kualifikues i Përfaqësueses së Kosovës për Kampionatin Evropian që zhvillohet në vitin 2024 në Gjermani. Dardanët do të përballen me...

Nën ndikimin e alkoolit, Olta Gixhari puth në buzë Deamishelin dhe e quan Luizin “gomar”

Të martën, aktores Olta Gixhari i është dhënë mundësia që të qëndrojë në suitë dhe të kërkojë një person për ta shoqëruar. Ajo zgjodhi Deamishelin,...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit