4.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021

Borxhi ndaj Devollëve, i bllokohen përsëri llogaritë Telekomit

Kompanisë publike, Telekomit të Kosovës iu janë bllokuar mëngjesin e ditës së sotme llogaritë, si pasojë e borxhit që ka ky institucion ndaj kompanisë së Devollëve, Z-Mobile, raporton Gazeta Express.

Lajmin e ka konfirmuar për Express-in kreu i Sindikatës së Telekomit, Lamih Balaj.

Balaj thotë se ka biseduar për këtë temë më kryeministrin dhe Ministrin e Ekonomisë.

Megjithatë, shton se nuk ka pasur asnjë sqarim nga strukturat e kompanisë.

“Janë bllokuar llogaritë e Telekomit. Me kryeministrin kam biseduar me zyrën e ministrit kam qenë në në një takim, po duhet prej Telekomit me marrë përgjigje. Sot ka ndodhë gjatë ditës do t’i bëjmë publike hapat se çka do të veprojmë”, ka thënë ai.

Sindikata e Telekomit tutje ka kërkuar se të shkarkohet bordi i kësaj ndërmarrje.

“Duhet me dhanë përgjegjësi Bordi i jashtëligjshëm, kërkojmë sa më parë të shkarkojnë një borxh që nuk i ka interesuar gjendja në Telekom dhe është duke punuar për interesa personale”, ka thënë ai.

Kjo nuk është hera e parë që kësaj kompanie iu janë bllokuar kompanitë si pasojë e borxhit që kanë ndaj Z-Mobile.

Më Shumë

Pesë figura të rëndësishme italiane me prejardhje shqiptare

Emigracioni i familjeve me origjinë shqiptare drejt Italisë zë fill që prej shekullit XV dhe XVI si pasojë e pushtimit të Perandorisë Osmane. Shumë prej...

Junta e Myanmar-it akuzohet për detyrim njerëzish në prag të urisë

Junta ushtarake e Myanmar-it është akuzuar se i detyroi njerëzit në prag të urisë me ofensiva të përsëritura që kur mori pushtetin me një...

Një vit nga vdekja e Maradonës

25 nëntor 2020, ora 17:30, nga Argjentina shpërndahet lajmi se Dieago Armando Maradona ka ndërruar jetë. Ishte një pasditë e ftohtë në Champions League. 25...

KQZ-ja tregon datat kur mund të votohet me postë për kryetar të Dragashit

omisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendim që periudha për përsëritjen e votimit përmes postës për raundin e dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës...

Messi e fiton Topin e Artë për herë të shtatë

Lionel Messi e ka fituar Topin e Artë për herë të shtatë. 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 dhe 2021 janë vitet që Lionel Messi...

Zafir Berisha: Kisha ofertë nga VV-ja për të bashkëpunuar në Prizren

Zafir Berisha nga Nisma Socialdemokrate ka folur për ofertën që VV-ja ia ka bërë për të bashkëpunuar në Prizren. Berisha në emisionin ‘dPt te Fidani’...

Prizren: Dështon gjykimi ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune gjermane

Në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri dështoi mbajtja e shqyrtimit kryesor ndaj të akuzuarve Flamur Hoxha dhe Besim Rexhaj, raporton Drejtësia Sot. Hoxha dhe Rexhaj,...

Familja e viktimës 9 vjeçe të festivalit “Astroworld” refuzon ofertën e Travis Scott

Familja e njërës prej viktimave më të reja të festivalit “Astroworld”, Ezra Blount, e ka refuzuar ofertën e rep artistit, Travis Scott, që përfshin...

Zbulohet shtatorja e komandant ‘Gurit’ në Suharekë

Sot në Komunën e Suharekës është zbulohet shtatorja e heroit Jetullah Qarri – Komandant Guri. Kryetari Bali Muharremaj tha se ajo shtatore do të qëndroj...

Trazirat e Shkodrës dhe të Kukësit, Ramiz Alia, Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë dhe kthimi në atdhe – Intervista ekskluzive e Leka Zogut I

Nga Aurenc Bebja “DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 25 janar 1990, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka...

Temperatura minus e reshje bore, ky është moti sot

Instituti Hidrometeorologjik ka bërë të ditur se kjo javë do të karakterizohet me mot kryesisht të vranët, me reshje shiu dhe bore, raporton Express Në...

Rrëfimi i Sylës nga Prizreni: “Njërin binjak ma morën në kufi, tjetrin ma mori Zoti!”

Syla, burrë nga Prizreni, kishte gruan dhe dy djem binjakë. Të voglin ia ndalën paramilitarët në Vërmicë në mars të vitit 1999, kurse tjetri...

Arrestohet një i dyshuar për sulm fizik ndaj një gruaje të moshuar në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar një person, i dyshuar për sulm fizik ndaj një gruaje të moshuar në fshatin Lez të Prizrenit, ndërsa i...

Një vajzë në Prizren shkon në shkollë e nuk kthehet, babai e raporton për të zhdukur

Një nxënëse në Prizren është raportuar e zhdukur. Rastin e ka raportuar babai i vajzës, bëhet e ditur në raportin 24-orësh të Policisë. Në njoftim...

Ministri Çeku: Nga sakrifica e familjes Jashari, mësojmë për lirinë tonë

Në kuadër të aktiviteteve të Javës së Flamurit dhe në nderim dhe kujtim të figurës më emblematike të popullit shqiptar, Familjes Jashari, sot më...

Ekrem Kastrati uron qytetarët për festat e Nëntorit

Në prag të festave të 28 nëntorit, kryetari i ri i Malishevës, Ekrem Kastrati, sot, me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe në Malishevë, në Kleçkë...

Lajmet e Fundit