16.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Botohet monografia, “Diva Shqiptare, Margarita Xhepa’’

margarita-xhepaShkrimtari Miho Gjini pas promovimit të monografisë “Diva Shqiptare, Margarita Xhepa’’ në Athinë tregon se si ka arritur ta botojë librin me kursimet e veta.

“Ka qenë një adhurim i hershëm për këtë artiste , qysh 50 vjet më parë. Margaritën, për herë të parë nga afër e kam njohur në skenën e Estradës së Shtetit, kur unë mësoja në shkolllën” Fulcit” në Tiranë. Njëherë në muaj na sillte kujdestari i konviktit estradë, ku nuk mund të qeshnim pa parë nga ai (sikundër na kishte porositur në qeshte ai, qeshnim edhe ne). Mirpo, kur dilte Margarita që të recitonte na rrëmbente aq shumë me emocionet e ekspresivitetin e bukurisë së saj, saqë ne harronim kujdestarin dhe brofnim në këmbë duke “ ulëritur” nga entuziazmi. Ndofta edhe pasioni për artin “mu zgjua’ atëherë prej talentit e forcës së saj sugjestionuse” tregon Gjini.

Ai tregon se titullin “Diva Shqiptare” ua ka “vjedhur’’ grekëve , të cilët e kanë njohur artisten tonë me filmin “Mirupafshim” me realizimin skenik të tragjedive antike “Elektra”, “Trojanët”, “Legjendën e vëllait të vdekur” etj.

Shkrimtari tregon se e shkroi librin ,por nuk kish se me se ta paguante.

“I’u drejtova shumë njerëzve të kamur, qeveritarëve , deputetëve , biznesmenëve , institucioneve , enteve private etj. Askush nuke dëgjoi zërin tim të ngjirur, qoftë edhe për Margaritën tonë të madhe ( Nderi i kombit), e cila qe ngjirur paksa si shumë për të gjithë këta. As vetë ajo nuk mundej ta paguante. Margarita shtangu kur e pa librin të botuar. Ishte dita e 8 marsit. E shfletoi aty përpara meje dhe u skuq e tëra. Më pa e përlotur. Artistët flasin edhe pa fjalë. Disa ditë më vonë, në celularin e “Robinsonit” u dëgjua zëri i saj i ndrojtur: -“ Ke bërë një punë të shkëqyer o njeri i mirë,po fotot kanë dalë për ibret…”Heshta dhe i thashë vetes: “ E ç’tu desh, o i zi, që u more me këtë punë , kur e ke xhepin të grisur, edhe ti, edhe Margarita”, pohon ai për “Shekullin’.

Gjini shprehet se është e dhimbshme që talentet tona të mëdha, të huajt i vlerësojnë dhe i nderojnë më tepër

Më Shumë

Ylli fiton duelin e parë çerekfinal ndaj Bashkimit

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore në ndeshjen e parë çerekfinale të “Play-off”-it ndaj Bashkimit me rezultat 87:69 (18:18, 23:14, 18:22, 28:15). Pas një fillimi...

Gjobiten dy kundërvajtës në Suharekë me nga 500 euro për shkak të garave të shpejtësisë (FOTO)

Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet e tyre. Bëhet...

Lajmet e Fundit