31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Buffon: Di Maria në Serie A do të jetë sikur Maradona

Angel Di Maria tashmë është futbollist i lirë, pas përfundimit të kontratës me klubin e Paris Saint Germain.

Që nga mbyllja e aventurës shtatë-vjeçare me klubin francez, e ardhmja e Di Maria-s është duke u ndërlidhur me Juventus-in, të cilët duan ta transferojnë 34 vjeçarin.

Për një transferim të tillë ka folur edhe legjenda e bardhezinjve, Gianluigi Buffon, i cili shpreson ta sheh argjentinasin me fanellën bardhezi.

Në një intervistë për “La Gazzetta dello Sport”, portieri 44 vjeçar e ekzagjeron, duke e krahasuar Di Maria-n me Maradona-n.

 

“Di Maria, për momentin, në kampionatin italian do të ishte një Maradona i ri. E kuptoni se çfarë dua të them? Lojtarët duhet të vlerësohen në lidhje me kontekstin në të cilin duhet të veprojnë”, tha Buffon.

“Sot, Serie A është e varfër në nivelin teknik, nuk ka dyshime për këtë gjë. Angel është shumë lart teknikisht. Ai driblon kundërshtarin me një lehtësi mbresëlënëse”.

“Ai është vendimtar përpara portës, dhuron asistime, vrapon pafund dhe mund të mbulojë disa role në fushën e blertë. Me pak fjalë ai është një futbollist”.

Ai vazhdoi duke thënë se mosha 34 vjeçare nuk do të përbënte fare problem për Di Maria-n.

“Unë jam 44 vjeç dhe vazhdoj luaj akoma. Mosha nuk ka rëndësi, motivimi, pasioni dhe vendosmëria e bëjnë diferencën”.

“Nëse ai vendos të vijë në Itali te Juventus-i, do të thotë se është gati për këtë aventurë”, deklaroi legjenda e Juventus-it.

Kujtojmë që Di Maria gjatë shtatë viteve sa qëndroi në Paris, zhvilloi 292 ndeshje në të gjitha garat, prej të cilave shënoi 92 gola.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Nagavci: MASHTI ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera

Ministrja e Arismit, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria që ajo udhëheq ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera. “Raporti i Auditimit...

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Prizren: Djali thotë se nëna e tij vdiq gjatë operimit, policia po e heton rastin

Një grua ka vdekur gjatë operacionit në një ordinancë private në Prizren. Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi. Ai...

Totaj raporton para qytetarëve

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka mbajtur sot takimin e parë publik me qytetarë . Ai, në këtë takim ka folur për punën 6 mujore...

Romani

Nga: Ernesto Sabato Për mua, romani është si historia dhe si protagonisti i saj, njeriu: një zhanër i papastër në shkallën më të lartë. I...

VIDEO/ Raketa britanike shkatërron helikopterin rus, predha amerikane vret kolonelin e Putinit

Armët që Perëndimi ka dërguar në Ukrainë po japin rezultatet e tyre. Mësohet se Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40...

I ndodhi edhe kjo rusëve në Ukrainë, raketa të cilën e lansuan nga sistemi raketor ndryshoi drejtim dhe u rikthye nga u nis

Në rrjetet sociale po qarkullon videoja që tregon momentin kur sistemi raketor rus, pëson defekt dhe raketa e tyre ndryshon drejtim dhe rikthehet në...

Zgjedhën kryetarët e fshatrave Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit

Në fshatrat Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit, komisioni për zgjedhjen e kryetarëve të këshillave të fshatrave, lagjeve urbane dhe vendbanimeve, ka zhvilluar...

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj e denoncon në polici Zafir Berishën për kanosje

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, dje e ka denoncuar ish-deputetin Zafir Berishën në Polici. Lajmin e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë për...

Sot nafta më shtrenjtë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për ditën e martë. Sipas vendimit, çmimi maksimal i lejuar i...

Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, këtë të enjte në Bruksel. Takimi i tyre është mbajtur pak para...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

Kuvendi shqyrton tërheqjen e kursimeve nga Trusti – përkrahur nga opozita dhe sindikatat e punëtorëve, kundërshtuar nga Qeveria

Deputetët e KuvendiT të Kosovës për të parën herë do të shqyrtojnë Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale...

Princi i kurorës saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e Khashoggit

Princi i kurorës i Arabisë Saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018...

Ky është 25 vjeçari i arrestuar për therjen me thikë në Prizren

Një person është lënduar si pasojë e therjes me thikë në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë me dije se personi që u arrestua nën...

Lajmet e Fundit