25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Çun Lajçi: Qenka e shkretë Medvegja dhe e humbur shqiptaria

Çun Lajçi-MedvegjaNë Banjën e Siarinës, tek vendi i quajtur “Gejzeri” do mbahet takimi i shqiptarëve të kësaj ane, që synon t’i mbledhë medvegjasit nga të gjitha anët. Në këtë takim po merr pjesë edhe artisti i njohur Çun Lajçi, aktori që i thërret tokës e vendit. Aktori Lajçi para medvegjasve do të recitojë Ali Pashën e Gucisë nga Fishta si dhe poemën e tij “Kokën lartë shqiptari im”.

Në një prononcim për portalin “RugovapPress”, Lajçi vajton vendin që ka mbetur pa shqiptarë.

“Qenka e shkretë Medvegja dhe e humbur shqiptaria. Mall paske t’i takosh.

E lanun shkret nga pushteti e zoti. Kurse ata pak (500) veta që paskan mbetur mundohen që sot në orën 19 në qendrën turistike Gejzeri te Banja e Siarinës ta ngjallin shpirtin e shqiptarizmës me ata pak mergimtarë që kalojnë pushimet në trojet e tyre të lindjes.

Unë kam mall e nostalgji njëkohësisht,për pjesëmarrjen time në takimin e Diasporës, sepse kur isha me 1970 me shfaqjen “Halili e Hajria” kishte plot e përplot shqiptarë si në Medvegjë si në fshatrat shqiptare përreth dhe e kishe përshtypjen se je në Podujevë.

Sot qenka për t’u vajtu shqiptari im këtu. I harruar nga Republika e Kosovës dhe nga Republika e Serbisë. Mjerë ne sa shpejt harrojmë!”, ka thënë Lajçi.

Mungon eksperti financiar, shtyhet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata e Prizrenit ka vendosur të shtyjë seancën kundër ish-drejtorit të Urbanizmit, Nijaziu Kryeziu, pasi mungoi eksperti financiar.Kryeziu po gjykohet se ka lidhur kontrata...

MAShT: Janë kryer pagesat për 97% të aplikuesve për subvencionimin e librave shkollor

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka njoftuar se janë verifikuar dhe proceduar pagesat për 97% të prindërve që kanë aplikuar për subvencionimin e...

Lajmet e Fundit