6 C
Prizren
E mërkurë, 3 Mars, 2021

Deklarohet i pafajshëm polici i akuzuar për rrahjen e dy personave në stacionin policorë në Malishevë

Zyrtari policor i akuzuar për tre vepra penale, Mehdi Hoxha, në seancën e mbajtur të martën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, është deklaruar i pafajshëm për veprat penale “keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare apo autorizimeve publike”, dhe “lëndim i lehtë trupor”.

Pasi që me kërkesë të të akuzuarit Hoxha, aktakuza u konsiderua e lexuar, i akuzuari u deklarua i pafajshëm për veprat për të cilat ngarkohet, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Mos pranimi i fajësisë nga i akuzuari Hoxha u mbështet edhe nga mbrojtësi i tij, avokat Emrush Kastrati.

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës

“Pajtohem me deklarimin e të mbrojturit tim, lidhur me pafajësinë e tij, për veprat penale që ngarkohet në aktakuza, e po ashtu kërkoj që sipas dispozitave ligjore të pajisemi me të gjitha provat të cila i posedon prokuroria”, tha avokati Kastrati.

Ndërsa i dëmtuari Safet Suka, kërkoj nga gjykata që i akuzuari të dënohet sipas ligjit, dhe i njëjti kërkon kompensim dëmi.

Këtë deklarim të të dëmtuari e mbështeti edhe përfaqësuesi i autorizuar i të dëmtuarit Safet Suka, avokati Ndrecë Dodaj.

“Për momentin nuk kam ndonjë deklarim të veçantë, por varësisht nga vendimi i gjykatës do të paraqesim kërkesën për kompensimin e dëmit”, deklaroi avokati Dodaj.

Pa kësaj edhe i dëmtuari Arton Suka u deklarua se kërkon nga gjykata që i akuzuari të dënohet sipas ligjit dhe kërkon kompensimin e dëmit.

Meqenëse i akuzuari Hoxha nuk e pranoi fajësinë për veprat penale, gjykatësi Njazi Morina e njoftoi atë dhe mbrojtësin e tij lidhur me të drejtën për paraqitjen e kërkesën për hudhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave.

Gjykatësi Morina, seancën e shqyrtimit të dytë e caktoi me datë 3 mars 2021, në ora 13:00.

Prokuroria Themelore në Gjakovë, më 2 tetor 2019, ka ngritur aktakuzë kundër të akuzuarit Mehdi Hoxha, me arsyetimin se i njëjti, me 25 dhjetor 2018, rreth orës 12:12 minuta, në hyrje të objektit të Stacionit Policor në Malishevë, ka kryer veprat penale “keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare apo autorizimeve publike”, dhe veprën penale “lëndim i lehtë trupor”.

Sipas dispozitivit të parë të aktakuzës, i akuzuari Hoxha, me datë 25 dhjetor 2018, rreth orës 12:12 minuta, në Stacioni Policor në Malishevë, pikërisht në hyrje të objektit në cilësinë e personit zyrtar policor keqpërdor detyrën dhe autorizimet e tij, duke keqtrajtuar dhe fyer rëndë dinjitetin e të dëmtuarit Safet Suka.

Në aktin akuzues thuhet se për shkak të parkimit jo të rregull të veturës së të dëmtuarit Safet Suka, i njëjti ftohet në stacionin policor, ashtu që i dëmtuari së bashku me vëllain Arton Suka, hyjnë në oborrin e stacionit policor me veturë dhe më pas shoqërohen për krahu nga zyrtarë policor, ku i akuzuari Hoxha del nga kabina dhe shkëmben fjalë fyese me të dëmtuarin, ku më pastaj vrapon pas të dëmtuarit dhe e godet me shqelma në pjesë të trupit, derisa ndërhyjnë zyrtarët e tjerë policor.

Për këto veprime Hoxha akuzohet se ka kryer veprën penale “keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare apo autorizimeve publike” nga neni 198, paragrafi 1, të KPRK-së.

Tutje, sipas dispozitivit të dytë të aktit akuzues, i akuzuari Hoxha, me kohë dhe vend të njëjtë si në dispozitivin e parë, i shkakton lëndime të lehta trupore të dëmtuarit Safet Suka, ashtu që  duke hyrë tek dera hyrëse e stacionit policor, i akuzuari vrapon pas tij, e godet me shqelma në këmbë dhe pasi rrëzohet në tok i dëmtuari, i akuzuari  e godet disa herë në pjesë të trupit, me çka i shkakton lëndime të lehta trupore me pasoja të përkohshme për shëndetin , të vërtetuara sipas ekspertizës mjeko-ligjore.

Për këto veprime Hoxha akuzohet se ka kryer veprën penale “lëndimi i lehtë trupor” nga neni 188, paragrafi 1, nën paragraf 1.4, të KPRK-së.

Kurse në dispizitivin e tretë të aktakuzës, Hoxha akuzohet se në kohë dhe vend të njëjtë si në dispozitivin e parë, i njëjti në cilësinë e zyrtarit policor, keqpërdor detyrën dhe autorizimet e tij, duke keqtrajtuar dhe fyer rëndë të dëmtuarin Arton Suka, si dhe duke e goditur me shqelma në pjesën e këmbëve, derisa ndërhyjnë zyrtarët e tjerë policor.

Për këto veprime Hoxha akuzohet se ka kryer veprën penale “keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare apo autorizimeve publike” nga neni 198, paragrafi 1, të KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

FOTO/ Vëllezërit nga Burreli vdesin nga Covid-19, brenda 24 orësh

Brenda 24 orëve, dy vëllezër nga Mati kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Sipas raportimeve, viktimat janë perkatësisht Fatmir dhe Luan Domi, 60 dhe 55 vjeç. Lajmi bëhet...

E zhveshur komplet, Kejvinës i dalin fotot e nxehta

Modelja bukuroshe, Kejvina Kthella nuk di të ndalet. Së fundmi ajo ishte e ftuar në një spektakël humori, ku dhuroi skena mjaft provokuese. Bukuroshja ishte...

Kuvendi i Prizrenit kërkon nga ekzekutivi përgatitjen e materialit për përkrahjen e të prekurve me COVID-19

Kërkesa e anëtarëve të Kuvendit të Komunës së Prizrenit, e shprehur në disa seanca, për t’i përkrahur financiarisht qytetarët që janë përballur me sëmundjen...

Universiteti britanik hap master ku diplomohesh për grupin “The Beatles”

Një universitet britanik ka hapur masterin e parë në Arte ku mund të diplomohesh për “The Beatles” dhe ndikimin e gjerë të bandës legjendare...

Bideni shfuqizon vendimin e Trumpit për ndalesa ndaj imigrantëve

Presidenti amerikan Joe Biden ka përmbysur një vendim të ish-presidentit Donald Trump, për të bllokuar aplikuesit e lejeve të qëndrimit (green card), që të...

Dilema të shumta lidhur me projektin për hidrocentralin me digë në Drinin e Bardhë

Dilema të shumta lidhur me planin për ndërtimin e një hidrocentrali me digë në Drinin e Bardhë janë shpalosur të enjten nga banorët e...

MF: Punonjësit arsimor do të marrin në maj pjesën e dytë të shtesës prej 100 euro

Ministria e Financave njofton se është përfunduar me sukses ekzekutimi i pagesës së shtesës në shumë prej 100 euro për punonjësit e sistemit arsimor...

Prizren: Vidhet një shumë e konsiderueshme e parave në KEDS

Dy persona të armatosur me armë të shkurtra dhe me maskë kanë hyrë në zyret e KEDS-it në Prizren dhe kanë grabitur një shumë...

Aksioni i Policisë në disa komuna, aktakuza ndaj ish shefit të AKI-së për deportimin e gylenistëve dhe deklarata e Osmanit për LDK-në – top...

Javën e kaluar Policia e Kosovës ka zhvilluar aksione në disa komuna të vendit, ku ka arrestuar disa persona të dyshuar për keqpërdorime me...

Totaj: Askush në PDK nuk i ik llogaridhënies për rezultatin

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Shaqir Totaj, ka deklaruar se kjo parti është duke i analizuar shkaqet që kanë çuar në rezultatin...

Sot derbi në Suharekë, Ylli përballet me Rahovecin

Sot në program do të jenë edhe dy përballje tjera në Superligën e Kosovës në basketboll. Me fillim nga ora 17:00 Ylli dhe Rahoveci përballen...

Sa vite kemi pritur! ‘Rebelde’ rikthehet në Netflix me disa ndryshime!

Telenovela e ‘Rebelde’, është transmetuar në Shqipëri në vitin 2008 dhe në atë kohë ka thyer rekorde shikueshmërie. Të gjithë të rinjtë ishin fiksuar pas...

Miku i tyre i afërt e zbulon: Shpat Kasapi dhe Selvija do të martohen shumë shpejt

Këngëtari i njohur Shpat Kasapi, muaj më parë u rikthye sërish në qendër të mediave me të rejat e tij nga jeta private. Ai u...

Vdes nga koronavirusi burri i ish-deputetes

Mbrëmjen e sotme, bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim...

Zyrtarë të Shqipërisë marrin mjekimin anti-COVID në Prizren, mjeku Avdaj tregon detajet

Afrim Avdaj, drejtor i Spitalit Rajonal të Prizrenit tha se janë 13 pacientë pozitivë me COVID-19 të Qarkut të Kukësit, të cilët po marrin...

Nuk miratohet dhënia e pronave komunale në shfrytëzim për 3 OSHC-të e Prizrenit

Propozim-vendimi për dhënien e pronave komunale në shfrytëzim afatshkurtër për 3 organizata të shoqërisë civile nuk është miratuar nga anëtarët e Kuvendit të Komunës...

Lajmet e Fundit