23.4 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Drama e 2 prillit, Haxhi Avdyli e Vjosa Osmani i kishin vënë të parët nënshkrimet e tyre për seancë

Lëvizja Vetëvendosje kishte arritur të siguronte 41 nënshkrime mbrëmë për thirrjen e seancës për votimin e ndryshimit të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme në Kuvendin e Kosovës, veprim ky i cili nxiti reagime të shumta nga opozita, meqë kosnideronin se Kurti po e përdorte një seancë të tillë si shantazh.

E në mesin e deputetëve të cilët kanë vënë nënshkrimin e tyre për plotësimin e numrave janë edhe deputetët nga Lista ‘Guxo’, më saktësisht Haxhi Avdyli dhe Vjosa Osmani, shkruan Gazeta Express.

I pari nga ta ishte Avdyli, ndërkaq Osmani radhitej e 15’ta për kah lista e nënshkrimeve të deputetëve për thirrje të seancës.

Kandidatja për president, përkundër dramës së shkaktuar si pasojë e këtij Ligji që gati sa nuk e çoi vendin në zgjedhje, nuk ka thënë ende asnjë fjalë.

Ndryshe, përgjatë seancës së djeshme, pjesë e së cilës ishin edhe opozita, Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje tentoi që ta votonte me procedurë të përshpejtuar ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet. Megjithatë, 2/3-tat e pjesëmarrësve votuan kundër këtij ligji, i cili nuk kaloi në Kuvend.

Nga ky ligj, një ditë më pas u distancuan Vetëvendosja. Ushtruesi i detyrës së presidentit, Glauk Konjufca, njoftoi se pas një takimi të mbajtur me kryeministrin Albin Kurti dhe Osmanin, do t’i japin prioritet çështjes së presidentit për shkak të afatit kushtetues.

Në ndryshimet që janë propozuar të ndodhin në Ligjin për Zgjedhjet e Përgjithshme, parashihet që mërgatës t’i mundësohet të votojnë nëpër konsullata dhe ambasada në shtetet respektive. /Gazeta Express/

Më Shumë

Prizrenasja shtatzënë që raportoi dhunimin në motel po jetonte aty me burrin – i dyshuar pronari

Më 3 maj, një grua nga Prizreni bashkë me burrin e saj shkuan në polici për të raportuar një rast dhunimi seksual. 35-vjeçarja ka...

21 vjet nga vrasja e “Drinit”

8 maj 2000. Ish-komandanti i UÇK-së, Ekrem Rexha -‘Drini’, vritet para shtëpisë së tij, në Prizren. Kjo vrasje ndodhi në rrethana misterioze. Drejtësia vendore e ndërkombëtare,...

Kejvina ‘çmend’ fansat me fotot me bikini

Kejvina Kthella, është një nga vajzat më të komentuara në rrjetet sociale, aty ku ndan me ndjekësit foto e video shumë provokuese. Së fundmi, modelja...

Prizren: Paraburgim ndaj tre të pandehurve për substanca narkotike

Gjykata Themelore e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit ndaj tre të pandehurve, të cilët akuzohen për blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar...

Detaje nga rasti i mbytjes së katërvjeçares në lumin e fshatit Blaç të Dragashit

Në fshatin Blaç të Komunës së Dragashit është raportuar se një vajzë katërvjeçare humbi jetën pasi kishte rënë në lum. Ekipi i Klan Kosovës ishte...

Ambasadori italian: Evropa është fati i Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando sot në Ditën e Evropës ka thënë se Evropa është edhe fati i Kosovës. Orlando ka shkruar në...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

Suharekasi humb kontrollin e traktorit dhe bie në humnerë

Një person nga Suhareka derisa ka qenë duke drejtuar traktorin e tij ka humbur kontrollin dhe ka rënë në hendek. Pas marrje së ndihmës mjekësore...

Përfaqësuesit e bizneseve: Programi i Qeverisë po favorizon skemat sociale e jo zhvillimin ekonomik

Programi i Qeverisë së Kosovës më shumë ka një komponentë sociale sesa zhvillimore, thotë profesori i ekonomisë, Safet Gërxhaliu. Ndërkohë, për kryetarin e Odës...

Rexhaj: Gërvalla deklaratën për dërgim të dosjeve në Speciale e ka thënë kur ishte në LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një intervistë për T7 ka folur edhe për deklaratën e disa viteve më parë të Donika Gërvallës...

UEFA pritet ta ndryshojë logon e Champions Leagues

UEFA do të ndryshojë logon e UEFA Champions League këtë vit, zbulon FootyHeadlines. Logoja origjinale dhe tani ikonike e Ligës së Kampionëve është lëshuar në...

Albin Kurti kritikohet pasi e refuzoi takimin me Vuçiqin

Refuzimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për pjesëmarrje në takimin në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po e sheh si vendim...

Plazhi i Ulqinit që ndihmon gratë rreth fertilitetit, këto ujëra janë kuruese edhe për bronhitis

Nëse si grua keni probleme shëndetësore, apo të gjithë ju që keni edhe probleme me frymëmarrjen gjatë pushimeve të verës në Ulqin, vizitoni ‘Plazhin...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

792 qytetarë u gjobitën për 24 orë nga policia për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës në vazhdimësi është dukë shqiptuar tiketa për të gjithë qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar masat antiCOVID-19 nga institucionet shëndetësore...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Lajmet e Fundit