3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Një popull nuk i nënshtrohet një individi

Abdullah Thaçi

Secili qytetar i Kosovës, e sidmos ne në mërgim, mbrëm pamë një teatër vullgar nga shumica parlamentare në Kuvendin e Kosovës!

Në një situatë kritike për vendin ku situata me pandeminë ka dalë jashtë kontrollës, pushteti në Kosovë, në mungesë të përgjegjësisë institucionale u mblodhë me “emergjencë” për të shantazhu një pakicë parlamentare, duke e kamuflu qëllimin me kinse ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithëshme Parlamentare!

Në një shoqëri normale, ku situata është jonormale, pushteti dhe opozita bëhen bashkë, koftë nevoja edhe i shtyejnë zgjedhjet e rregulla e kurrsesi nuk i provokojnë ato.

Akoma më e pakuptimit bëhet situata, kur për rreth dy muaj më parë e kishim një proces zgjedhor, i cili proces e definoj kjartë vullnetin e sovranit !

Nuk duhesh të jesh shumë i menqur sa paria e pushtetit, mjafton të jesh një njeri me intelekt mesatar si puna ime, që ta kupton drejt dhe sakt qëllimin egoist të një individi, i cili ëndërr jetsore të tij e ka misionin që të jetë i pari i pakrahasushëm, si brenda organizatës politike ashtu edhe mbi secilin konkurent tjetër politikë. Njëfar Fareoni identifikues që do të lë gjurmë e të bëhet objekt studimi i arkeologëve dhe antropologve të ardhëshëm, shumë shekuj pas shuarjes së tij.

Paradogma, ose bëni siç them unë, ose shkojmë në zgjedhje sa herë dua unë, është më tepër se kërrcnimi për eliminim fizik dhe politikë. Është tendencë për poshtrim për secilin që nuk pranon poshtrimin, që jep mesazh publik për popullin, nëse nuk më nënshtroheni mua, shikoni se çka i bëra këtyre, për ju as që ju bëjë hesap !

Prandaj, marifetet e natës që iku nuk e kishin hallin e votës dhe përfaqsimit të diasporës. Ajo në thelb kishte qëllimin për eliminimin e pengesave ligjore që ia pamundësojnë Albin Kurtit të jetë bartës i listës zgjedhore të Vetvendosjes dhe të dal autoritetit suprem, më i votuari, në zgjedhjet e jashtzakonshme që ai i ka projektuar në kuzhinën e tij!
Albin Kurti nuk po mundet të pajtohet kurrsesi me faktin se Vjosa Osmani ka arritur t’ia thej rekordin brenda Vetvendosjes, projeksion i së cilit ishte një Vjosë që do të ishte motër siameze e Mimoza Kusarit, e kurrsesi një Vjosë vetë e shtata në Parlament .

Duke e futë Vjosën nën kthetrat e planit të tij, e detyroj atë, kundër vullnetit të saj, t’i nënshtrohet atij dhe të bëhet pjesë e një skenari që nuk e plotëson kushtin thelbësor, të jetë person mbi palët, që përfaqson unitetin e popullit, pra të jetë Presidente e Republikës !
Ndonëse, qëllimin e parë nga skenenari i tij nuk e arriti dot, që ta amnistoj vetvetën nga pengesat ligjore për kandidim në zgjedhjet e jashtzakonshme, qëllimin e dytë e arriti tërthorazi.

Vjosës ia thej këmbën e djathtë, një hap para se të hy në Zyrën e Presidentës.
Ligji për Zgjedhjet e Përgjithëshme ka nevojë për një debat të gjërë dhe gjithëpërfshirës. Këtij ligji nuk i mungon vetëm klauzola që ia mundëson mërgatës votimin në përfaqësi diplomatike. Mërgata ka nevojë për një ligj që, krahas të drejtës të votimit, të përfaqsohet me deputetët e saj në Kuvend me vende të rezervura.

Një ligj për secilin që jeton jasht Kosovës të ketë të drejt të zgjidhet dhe të zgjedh.
Mërgata duhet të ketë të drejt të votoj për kandidat që jetojnë në diasporë, e të ketë të garantuar se me votën e tyre, mërgata merr vendet në parlamenet ndamas nga gara e mbrendshme politike që zhvillohet në Kosovë.

Modelet dhe shembujt janë të shumtë në rajon, nuk keni nevojë me zbulu ujin e nxehtë, mund t’i merrni praktikat e Koracisë përshembull dhe t’i adaptoni ato kushteve dhe rrethanave të Kosovës.

Por, ju nuk e keni këtë qëllim!
Juve, krahas parave të majme, për egon tuaj, ju duhet edhe vota e koncentruar e mërgatës. Fatkeqsisht, asgjë më shumë se kaq!
Për fund z. Kurti, po ju rikujtoj thënjën tuaj të famshme :

” Një popull nuk i nënshtrohet një individi ” !
E vetmja gjë e menqur që kam dëgjuar nga Ju.

Mirë bëre që maskën ia hoqe vetës.
Përhajër na koftë.

Më Shumë

Çfarë diplome ka Adelina Ismaili?

Më shumë ka vite në skenë sesa jashtë saj. Mbase ky fakt e ka penalizuar Adelina Ismailin, e cila nuk arriti kurrë ta përfundojë...

Raul Castro jep dorëheqje nga pozita e kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë...

Gjendet i vdekur një person në Lladroc të Malishevës, pranë tij edhe një pistoletë

Policia e Kosovës po heton vdekjen e dyshimtë të një personi. Një burrë u gjet i vdekur në Lladroc të Malishevës dhe afër kishte një...

Nuk u martua kurrë, por as pa femër nuk e paramendonte jetën!

Nga Ilir Ikonomi* Megjithëse po bëheshin tri dekada që kur vuri këmbë për herë të parë në Amerikë, Faiku vazhdonte të ishte beqar. “I nderuari...

Leclerc: Synojmë podiumin në Imola

Pas vendit të gjashtë në garën e parë sezonale në Bahrein, piloti monogask i Ferrarit, Charles Leclerc rrit pretendimet. Në garën që zhvillohet këtë...

“Më goditi në fytyrë, nuk dua të shkoj aty”/ Një person në Malishevë refuzon të kthehet në shtëpi pasi e rrahu vëllai

Një person në fshatin Balincë të Malishevës e ka denoncuar në Polici vëllain e tij, si të dyshuar për dhunë në familje.Viktima ka deklaruar...

“DokuFesti” e fut Kosovën në mesin e atraksioneve botërore me kinema

Vlerësimi i radhës në arenën ndërkombëtare ka ardhur gjatë këtyre ditëve për “DokuFestin”. Kësaj radhe kinemaja e këtij festivali në Kalanë e Prizrenit është...

Mbi 800 gjoba u shqiptuan gjatë të dielës për shkelje të masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit ka gjobitur 835 persona për shkelje të masave anti-COVID. Në njoftimin e Policisë...

Komuna e Prizrenit largon partitë politike nga zyrat e tyre

Në komunën e Prizrenit, sot ka nisur largimi i zyrave të partive politike që janë të vendosura në pronat e komunës. Kryetari i degës së...

Ozil feston fitoren e Realit në “El Clasico”

Ish- mesfushori i Real Madrid, Mesut Ozil nuk e ka harruar ish- klubin, dhe madje e ka përkrahur Real Madridin në rrugën drejt titullit,...

Në Suharekë janë vaksinuar 42 persona mbi moshën 85 vjeç

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka mbajtur takimin e radhës me drejtorët e drejtorive komunale. Gjatë takimit përveç tjerash u tha se së...

Ngrihet aktakuzë ndaj drejtoreshës së Arsimit në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër drejtoreshës së Arsimit në këtë komunë, Xhemile Thaçi-Vezgishi, për mosdeklarim të pasurisë. Siç thuhet në njoftim për media,...

Totaj: Tre të arrestuarit për mashtrim janë të afërt me qeverisjen lokale në Prizren

"Haskuka e ka humbur edhe besimin e partisë së tij sepse e kemi një paralajmërim për një kandidat tjetër të VV-së për Prizren". Prokuroria Themelore...

Rojtari i fabrikës gjendet i vdekur në një barakë në Rahovec

Policia e Gjakovës ka njoftuar se një person është gjetur i vdekur në një barakë në Rahovec. Zëdhënësi Nysret Xhurkaj, ka treguar se sot rreth...

“Aktakuza kundër drejtoreshës së Arsimit në Prizren është ngritur për çështje teknike”

Komuna e Prizrenit ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës kundër drejtoreshës së Arsimit Xhemile Thaçi Vezgishi. Reagimi i plotë Nëpërmjet mediave, Komuna e Prizrenit dhe drejtoresha...

Bahtiri viziton shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga nënkryetari, Faruk Mujka, gjatë ditës së sotme ka vizituar shtëpinë e të moshuarve “Jetimat...

Lajmet e Fundit