7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Drejtori i QKMF-së në Prizren: “Na shani, por vaksinohuni !”

“Na shani, por vaksinohuni !”

Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, në këtë mënyrë u ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin vaksinën kundër Covid-19.

Ai, kërkon nga qytetarët që të kenë durim gjatë pritjes për t’u vaksinuar edhe atëhrë kur shfryhen duke sharë sistemin shëndetësor.

“ Edhe pse për shkak të dobësive që ka sistemi i terminëve që udhëhiqet nga Ministria e Shëndetësisë dhe ju bie të prisni ndoshta një deri në dy orë, unë ju lutem të na shani nëse kjo ua lehtëson pritjen, mirëpo qëndroni dhe vaksinohuni!”, shkruan Elzekurtaj në Facebook, transmeton “PrizrenPress”.

Elezkurtaj, ua kujton qytetarëve kohën e pritjes në pikat kufitare gjatë kthimit nga deti.

“Më e arsyeshme është të pritni për të marrë vaksinën në Qendrat e Vaksinimi, apo sa të pritni dy orë në kufi kur kthehuni nga deti?”, pyet Elezkurtaj
“ Në pikën kufitare nuk bëni zë”, shprehet ai.

Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, tregon se në Prizreni deri më tash janë vaksinuar 72606 qytetarë.

“Prej tyre, 21611 i kanë marrë të dy dozat e vaksinës”, tregon ai, për “PrizrenPress”.

Numri i të infektuarëve dhe të vdekurve nga Covid-19 është rritur ditëve të fundit në Prizren.

Në spitalin e Prizrenit, po marrin trajtim rreth 200 pacientë me Covid-19./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Gjuajti me revole më një aheng në Prizren, Policia interviston të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në një aheng familjar në Kojushë të Prizrenit, pasi dyshohet se ka shtënë me revole. Sipas njoftimit policor,...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

Kështu e vuri në siklet Fifi, Arbana Osmanin

Mbrëmë u zhvillua spektakli i radhës i “Big Brother VIP” që në këtë sezon do jetë dy herë në javë. Një nga momentet përmbyllëse...

Ky ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Ilaçi i marrë nga kërpudhat e Himalajeve, është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit. Molekula e gjetur në kërpudhat Himalajeve mund...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se të punësuarit e formalizuar kanë të drejtë që të aplikojnë për subvencionimin e pagës deri më 15...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Dy derbi në mesjavë

Në mesjavë do të zhvillohet xhiroja e gjashtë në Superligën e Kosovës në basketboll. Takim shumë interesant do të zhvillohet ndërmjet Golden Eagle Yllit dhe...

Islam Ukaj merr mbështetje nga Genc Prelvukaj

Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore, kandidati i PDK-së për Asamblenë Komunale të Prizrenit, Islam Ukaj, ka marrë mbështetje nga këngëtari i mirënjohur,...

Kandidati i LDK-së për Suharekën viziton gratë e dëshmorëve: Detyrimi ynë ndaj dëshmorëve është i përhershëm

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Suharekës, Ardian Shala, ka vizituar gratë e dëshmorëve.   Shala ndër të tjera ka thënë se detyrimi...

Gastronomët kërkojnë lehtësimin e masave anti-COVID

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka reaguar për shkak të mos heqjes së masave kufizuese. Në një postim në llogarinë e shoqatës në Facebook shkruan...

Elezi: KQZ po shpërndan materialin zgjedhor nëpër komuna, gjithçka po shkon sipas planifikimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër komuna. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media, tha...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Totaj tregon se si e ka planifikuar ta bëjë rregullimin urbanistik në Prizren

Kandidati i PDK-së në garë për të parin e Prizrenit, Shqir Totaj, ka treguar planin e tij se di do ta vë në zbatim...

Zogut nuk iu lejua rikthimi; çfarë dinte mbreti, për Enver Hoxhën?

Më 12 dhjetor 1944, gjatë ekzilit në Londër, Mbreti Zog do të organizoi një drekë ku një nga të ftuarit kryesorë ishte Sir A....

Lajmet e Fundit