21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Ekspozita “I was in Kosovo” hapet në Sarajevë

DOKU Photo (preview)Ekspozita “I was in Kosovo” (Kam qenë në Kosovë), e cila tregon punën e krijuar gjatë punëtorisë “DokuPhoto” këtë vit, u hap në festivalin e filmit “Pravo Ljudski” në Sarajevë. “DokuPhoto” shënoi vitin e dhjetë sivjet me organizimin e një punëtorie për fotografë dokumentar të koordinuar nga fotografi kosovar Jetmir idrizi.

Njëmbëdhjetë fotografë dokumentarë të përzgjedhur nga rajoni u udhëzuan nga fotografi i njohur spanjoll dhe themeluesi i Noor, Pep Bonet, që të tregojnë një storie vizuele mbi Kosovën. Secili prej tyre krijoj nga një storie me për Kosovën, duke u fokusuar në tema si miniera, trenat, jeta e natës apo monumentet.

Ekspozita “I was in Kosovo” është e hapur në Galerinë Duplex 100m2 në Sarajevë deri më datën 23 nëntor.

Artistët: Antoan Kurti (Kosovë), Bojan Mrdenovic (Kroaci), Danko Stjepanovic (Bosnje dhe Hercegovinë), Ergys Zhabjaku (Shqipëri), Lazar Simeonov (Maqedoni), Maja Medic (Serbi), Majlinda Hoxha (Kosovë), Mario Tomic (Kroaci), Matjaz Rust (Slloveni), Tomislav Georgiev (Maqedoni), Vigan Nimani (Kosovë).

Më Shumë

Vëllezërit përleshen në Suharekë

Dy vëllezër  janë arrestuar  në Suharekë, pasi që janë përleshur fizikisht mes vete. Si pasojë e përleshjes, njëri prej tyre ka pësuar lëndime trupore dhe...

Kurti uron festën e Bajramit, bën thirrje për solidaritet dhe mirënjohje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë festën e Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Kurti ka bërë thirrje për falënderim...

Lajmet e Fundit