17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Erdhi dita e minoriteteve

Edita TahiriMinistrat serbë në Qeverinë e Kosovës nuk po heqin dorë sa i përket vendeve të rezervuara në Kuvendin e Kosovës edhe për një mandat.

Ata tani veten e konsiderojnë më të relaksuar, pasi që ndryshimet kushtetuese që lidhen me themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, varen kryesisht nga ta,shkruan Zëri.

Për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës nevojiten votat e dy të tretave të deputetëve të shumicës dhe shumica e dyfishtë e deputetëve të pakicave.

Me këtë rast, pala shqiptare ose duhet të pranojë vazhdimin e ulëseve të rezervuara për minoritetet edhe për një mandat, ose nuk do të mundë ta themelojë FAK-un në këtë kohë

Më Shumë

Avdyli: SBASHK-u dhe Ministria e Arsimit të gjejnë gjuhën e arsyes

Qeveria as sot nuk ka proceduar me ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit, të cilët ishin në grevë për gati pesë javë, pavarësisht se sot...

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Bota sot

Moti sot

Lajmet e Fundit