10.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Fjalët e Vlora Çitaku për Albin Kurtin para Ivica Daçiqit, flet kryetari i VV-së në Prizren

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dega në Prizren, Artan Abrashi, e ka përshëndetur fjalimin e sotëm të Vlora Çitakut në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në të cilin deklarim ajo mbrojti Albin Kurtin pas akuzave të Ivica Daçiqit, kryediplomatit të Serbisë.

Pasi Albin Kurti u bë temë e diskutimit në Këshillin e Sigurimit në OKB pas akuzave të Ivica Daçiqit për liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Vlora Çitaku theksoi se në kohën kur ministri i Jashtëm serb kishte qenë ministër i regjimit të Slobodan Millosheviqit, “Kurti kishte qenë i burgosur politik në Serbi”.

E, Abrashi i Lëvizjes Vetëvendosje ka shprehur respekt për qëndrimin e Çitakut në OKB.

“Qëndrim për t’u përshëndetur #respekt”, ka thënë Abrashi, teksa ka shpërndarë fjalimin e Çitakut në seancën raportuese për Kosovën në KS të OKB-së.

Abrashi ka qenë pjesë e listës për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit. /Insajderi.com

Më Shumë

Mot me vranësira të shpërndara dhe intervale me diell

Në Kosovë sot do të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me intervale të gjata me diell. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës...

Vjedhje në Rahovec

Në një shtëpi në rrugën “Vëllezërit Haradinaj” në Rahovec,  hajnat kanë vjedhur para e gjësende në vlerë prej mijëra euro. Vjedhja ka ndodhur gjatë ditës...

Lajmet e Fundit