16.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Gjykata Speciale fton edhe ish-komandantin e UÇK-së dhe TMK-së, Selim Krasniqi

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren Selim Krasniqi ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale.

“Mu komunikua gojarisht ftesa për në Hagë, por unë personalisht kërkova që çdo veprim të jetë zyrtar e në rrugë ligjore”, tregon Krasniqi.

“Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe çlirimtare. Jam shumë krenar që isha pjesë aktive që nga fillimi, duke derdhur gjak e djersë”, shkruan “PrizrenPress”.

Para shtatë vitesh, Krasniqi ka qenë i dënuar nga UNMIK-u dhe EULEX-i.

“Kam qenë i dënuar 7 vite nga gjykatat e UNMIK-ut dhe EULEX-it dhe këtë jo pse patën fakte, por vetëm se edhe pas lufte veprova e punova drejtë dhe në shërbim të qytetarëve tanë”.

“Kisha nderin që isha bashkëluftëtar i Fehmiut e Xhevës, Mujës e Ganiut, Ilazit e Abedinit, Tahir Sinanit e Kumanovës, Luanit e Ilirit e shumë e shumë të rënëve për liri”.

“Do të jem deri në vdekje luftëtar i Kombit tim”.

“Turpi do bie mbi ata që e formuan këtë gjykatë të padrejtë”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Të paktën 6000 fëmijë ukrainas gjenden në kampet ruse

Të paktën gjashtë mijë fëmijë ukrainas janë mbajtur në të paktën 43 kampe ruse në shtetin ukrainas, sipas një raporti amerikan. Studiuesit e Universitetit Yale...

E reja shpik historinë dhe i akuzon për përdhunim, 3 meshkujt tentojnë të bëjnë vetvrasje

Tre burra që u akuzuan në mënyrë të rreme për përdhunim nga një grua që gënjeu se ishte viktimë e një të akti të...

Lajmet e Fundit