4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Gjykata Supreme pranon 11 ankesa

Gjykata supremeSipas zyrtyrëve të Gjykatës Supreme janë 11 ankesa nga ato 6 të subjekteve politike dhe 5 të kandidatëve janë në trajtim. Ndërsa deri tani një ankesë është përfunuduar derisa ankesa tjetër megjithatë është në fazën e përkthimit. AKR është ankuar për dy komuna ndërsa prej kandidatëve është ankuar Hashim Deshishku.

Ajna Gashi, administratorev në Gjykatën Supreme tha per RTK se është afati prej 72 orësh kur kur paraqiten ankesa nga subjekti apo kandidati.

Kur përmbyllet ky 72 orësh? “Kjo mvaret kur pala e merr vendimin nga PZAP-i”, thotë administratorja Gashi.

Zyrtarë të të Gjykatës Supreme thonë se janë duke punuar me përkushtim për të përmbyll ankesat e subjekteve dhe kandidatëve brenda afateve të parapara me ligj.

Subjektet dhe kandidatet të cilët janë ankuar janë:

Demokratska Stranka – Graqanicë
LDK- Hashim Deshishku
LDK- Avdyl Sopa
LDK- Armend Ibrahimi
Gragjanska Iniciativa Srbska – Lista Shterpce
Aleanca Kosova e Re ne dy komuna
Iniciativa për Prosperitet – Graqanicë – Dragisha Miriq
LDK- Bajrush Hoti
Partia e Ashkalinjëve – Ferizaj

Më Shumë

Lëndohet një punëtor në vendin e punës në Korishë të Prizrenit

Në fshatin Korish të Prizrenit, një person derisa po punonte, ka rënë nga lartësia. Viktima është dërguar në spital për trajtim mjekësor dhe në vend...

Zelensky – heroi i luftës së Ukrainës, sot mbush 45 vjet

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, sot feston ditëlindjen e 45-të. Zelensky, i cili shërben si presidenti i gjashtë i Ukrainës që nga viti 2019, u bë...

Lajmet e Fundit