-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Gjykata Supreme refuzon kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë ndaj ish-shefit të Shërbimeve Publike në Malishevë, i akuzuar për korrupsion

Gjykata Supreme e Kosovës, më 30 gusht të këtij viti, e ka refuzuar si të pabazuar kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë ndaj ish-shefit të Shërbimeve Publike të Komunës së Malishevës, Ismet Mazrekun, i cili ishte shpallur fajtor për shkak të veprës penale falsifikim i dokumentit zyrtar, raporton “Drejtësia Sot”.

Gjykata Themelore në Gjakovë, më 21 dhjetor 2020, e kishte shpallur fajtor të akuzuarin Mazreku, duke e gjykuar me dënim me burgim në kohëzgjatje prej 6 muajve, dënim ky i cili me kërkesën dhe pëlqimin e të akuzuarit dhe mbrojtësit të tij, ishte zëvendësuar me dënim me gjobë në shumë prej 3400 euro.

Po ashtu, i njëjti ishte obliguar që të dëmtuarës, Komunës së Malishevës t’ia kompensojë dëmin në shumën prej 8,728.90 euro në afat prej 2 muajsh.

Këtë vendim të gjykatës së shkallës së parë e kishte vërtetuar edhe gjykata e Apelit, duke e lënë në fuqi vendimin ndaj të akuzuarit Mazreku.

Mirëpo të pakënaqur me vendimet e gjykatës së shkallës së parë dhe të dytë, mbrojtësi i të akuzuarit Ismet Mazreku, avokat Emrush Kastrati, kishte parashtruar kërkesë për mbrojtje të ligjshmërisë në Gjykatën Supreme të Kosovës.

Sipas aktgjykimit të Gjykatës Supreme të Kosovës, kolegji i përbërë nga gjyqtarët Nesrin Lushta, Mejreme Memaj dhe Rasim Rasimi, kanë gjetur se kërkesa për mbrojtje të ligjshmërisë është e pabazuar. Sipas vlerësimit të Supremes, pretendimet e mbrojtësit se i dënuari nuk e ka dashur të kryej veprën penale janë të pabazuara, ndërsa është irelevant fakti se kush e ka përpiluar përmbajtjen e rreme, sepse për ekzistimin e kësaj vepre nuk është me rëndësi kush e ka përpiluar përmbajtjen e rremë.

Ndër të tjerash, Gjykata Supreme, ka konsideruar se ndaj të akuzuarit Mazreku, nuk është shkelur ligji penal në dëm të të njëjtit.

Ndryshe, Gjykata e Apelit e kishte lënë në fuqi vendimin e Gjykatës Themelore të Gjakovës, në lidhje me rastin e ish-shefit të Shërbimeve Publike të Komunës së Malishevës, Ismet Mazrekun, i cili ishte shpallur fajtor për shkak të veprës penale falsifikim i dokumentit zyrtar.

I akuzuari Mazreku fillimisht ishte akuzuar për veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare, mirëpo në fund të rigjykimit prokurori Ramiz Buzhala e kishte bërë rikualifikimin e veprën penale në atë të falsifikimit të dokumentit zyrtar.

Andaj, për këtë vepër Mazreku ishte dënuar me burgim në kohëzgjatje prej 6 muajve, dënim ky i cili me kërkesën dhe pëlqimin e të akuzuarit ishte zëvendësuar me dënim me gjobë në shumë prej 3400 euro.

Po ashtu, i njëjti ishte obliguar që të dëmtuarës, Komunës së Malishevës t’ia kompensojë dëmin në shumën prej 8,728.90 euro në afat prej 2 muajsh. Të pakënaqur me këtë vendim ankesë në Gjykatën e Apelit kishte parashtruar Prokuroria Themelore në Gjakovë si dhe mbrojtësi i të akuzuarit Mazreku, avokat Emrush Kastrati. Mirëpo këto ankesa Apeli i kishte refuzuar si të pabazuara duke vërtetuar vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Gjakovë. Sipas vlerësimit të Apelit, aktgjykimi i ankimuar nuk ishte përfshirë në shkelje esenciale të dispozitave të procedurës penale, nuk është shkelur ligji penal dhe se gjendja faktike është vërtetuar në mënyrë të drejtë dhe të plotë.

Ndërkaq, sipas aktakuzës në të cilën i ishte rikualifikuar vepra penale, Ismet Mazreku akuzohej se me datën 27 tetor 2015 në Malishevë, duke qenë në cilësinë e personit zyrtar si Shef i Shërbimeve Publike në Komunën e Malishevës, përkatësisht si menaxher i kontratës së prokurimit, në raportin e furnizimit me kabllo elektrike për nevojat e fshatit Gajrak të Komunës së Malishevës, ka shënuar të dhëna të rreme, duke e vërtetuar më nënshkrimin e tij se kompania NTSH ”Leoni” me seli në Malishevë ka bëre furnizimin me kabllo elektrike, ashtu siç ishte paraparë në kontratë.

Aktakuza më tutje shpjegon se i njëjti si menaxher i kontratës nuk e kishte pranuar personalisht kabllon sipas specifikave të kontratës së prokurimit, ku shuma e llogaritur për 410 metër të kësaj kabllo ishte në vlerë prej 8.728.90 euro.

Me çka ka kryer veprën penale “Falsifikim i dokumentit zyrtar” nga neni 434 par.1 të KPPRK-së.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Një i vdekur e 2943 raste pozitive me COVID-19 të premten

Një person ka vdekur e janë regjistruar 2943 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, ditën e premte, duke shënuar kështu rekord rastesh ditore...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

Vodhi 200 euro, arrestohet i mituri nga Suhareka

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i moshës së mitur në Suharekë. Rasti ka ndodhur të mërkurën. “Lidhur me rastin me datë...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Latifi takim me drejtorët e shkollave: Buxhetin për shkollat ta shpenzoni me kohë

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi dhe drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Avni Morina, kanë...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Një muaj paraburgim ndaj gruas në Prizren që dyshohet se kanosi partnerin

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, të pandehurës S.H., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

Vdes Kristë Dulaj

Ka ndërruar jetë punëtori i QKMF-së në Prizren, Kristë Dulaj Njoftimi për vdekjen e tij është bërë nga drejtori i QKMF-së, Xhevat Elezkurtaj. “Një humbje e...

Mot i ftohtë dhe me reshje bore pasdite, këto janë temperaturat sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të ketë reshje të dobëta bore, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

Fillon rigjykimi në rastin për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka filluar rigjykimi në rastin ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Lajmet e Fundit