19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Grenada njeh pavarësinë e Kosovës

Grenada-flamuriiGrenada është shteti i 102-të që ka njohur shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës. Vendimi për njohjen e Republikës së Kosovës nga është konfirmuar përmes rrjetit social Twitter, nga ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili po qëndron në vizitë në Nju Jork.

Njohja e shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës nga Grenada është rezultat i angazhimit sistematik të ministrit Hoxhaj në procesin lobimit për përmbylljen e njohjeve për Kosovën.

Gjatë lobimit të fuqishëm për njohjen e Kosovës nga shtetet e Amerikës Latine, Hoxhaj ka vizituar disa herë Grenadën, ku është takuar me liderët institucionalë të këtij shteti, prej të cilëve ka marrë premtime për njohjen e shtetit të Kosovës.

Ministria e Punëve të Jashtme ka dinamizuar angazhimet e gjithanshme për përmbylljen e procesit të njohjeve si dhe fuqizimit të gjithanshëm të subjektivit ndërkombëtar të Republikës së Kosovës, proces i cili pritet të jap rezultate të mëtutjeshme në vazhdim.

Më Shumë

Vdes një grua në Prizren, familjarët thonë se nuk iu është dhënë tretman mjekësor

Një grua ka vdekur dje në Prizren. Sipas familjarëve asaj nuk i është dhënë tretman mjekësor dhe si pasojë viktima ka vdekur pas një...

Qytetarët sot të mos i përdorin pikat e kalimit kufitar me Serbinë

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën (sot) të...

Lajmet e Fundit