16.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Gruaja turke pretendon se është me vjetra në botë, festoi 119 vjetorin e lindjes

Mediat turke njoftojnë se Seker Arslan ka festuar e rrethuar nga familja e saj në qytetin verior të Amasya, transmeton Klan Kosova.

Sipas dokumenteve të saj, ajo lindi më 27 qershor 1902.

Gjithsesi, familja e saj kishte ngatërruar qirinjtë nga 119 në 120. Zonja Arslan ka gjashtë fëmijë, 12 nipër e mbesa dhe duket se ka trashëguar jetëgjatësinë nga nëna e saj e cila thuhet se ka jetuar deri në 110 vjeç.

Vajza e saj, Serap Yueksel, tha se nëna e saj tërë jetën ka ngrënë ushqime natyrore si gjalpë, mjaltë dhe djathë. Gjalpi, mjalti dhe djathi ishin gjithnjë në tryezë. Ajo e bënte vetë kosin e saj. Ajo ende ka një vezë të zier në mëngjes, tha Yueksel, duke shtuar se ndërsa nëna e saj ka sëmundjen Alzheimer, ajo ka qenë e shëndetshme.

Arslan është ende e rrethuar nga të afërmit, pasi ajo jeton me vajzën e saj, dhëndrin dhe dy nipërit e mbesat.

According to her driving license (pictured), Arslan was born on June 27, 1902, making her 119

 

Më Shumë

Duda Balje zhgënjehet me Kurtin, Lumir Abdixhiku ia hapë dyert e bashkëpunimit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka pritur sot në zyrat e LDK-së deputeten e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje. Sipas njoftimit të...

Festimi me shqiponjë dykrenare ndalohet nga drejtori sportiv i Zvicrës

Në Kupën e Botës së vitit 2018 pati dilema të mëdha morale për FIFA-n, pasi Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri festuan duke bërë shqiponjën...

Lajmet e Fundit