3 C
Prizren
E diel, 28 Shkurt, 2021

Haradinaj nga Prizreni rithekson idenë e bashkimit me Shqipërinë, nëse Kosova s’anëtarësohet në NATO

Kryetari i  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, dhe kandidati për President, Ramush Haradinaj, ka thënë se fokusi i tij si i pari i vendit do të jetë anëtarësimi në NATO-, raporton Ekonomia Online.

Sipas tij, nëse nuk ndodh anëtarësimi në NATO, Kosova duhet bashkuar me Shqipërinë.

Ai këto deklarata i bërë gjatë vizitës në Prizren, ku u takua me  krerët e Bashkësisë Islame në këtë qytetet.

“Ne kemi përgatitur një plan ekonomik se mendojmë se më rëndësi është ndalja e rënies ekonomike dhe rifillimi i ekonomisë. Fokusimi im personal është te përgjegjësitë e Presidentit të vendit kryesisht te pjesa e sigurisë dhe anëtarësimit në NATO. Ne jemi të interesuar të kemi qartësi të rrugës sonë deri në NATO dhe paralajmërojmë që nuk mund të mbetemi pezull. Ne dëshirojmë me ditë se kur është koha kur do të jemi anëtarësimi në NATO,  dhe nëse nuk arrihet kjo atëherë nuk na mbetet rrugë tjetër pos ti kthehemi asaj që na takon me bë e që është bashkimi me Shqipërinë”, tha Haradinaj

“Në Turqi kemi shumë njerëz të gjakut. Pra e dimë se jemi të bashkuar edhe si Kosovë në NATO. Por nëse nuk arrihet kjo ju siguroj se duhet t’i dhëmë epilog gjendjes tonë në këtë rast na mbetet zgjidhja bashkimi me Shqipërinë. Bashkësia Ndërkombëtare tani e ka në opsion me shfrytëzua kohën para nesh me i dhanë epilog në këtë rast me bind Serbinë që ta njoh Kosovën në mënyrë që Ballkani i tëri të jetë në BE. Kosova duhet të hyjë në NATO me largu Rusinë”, tha Haradinaj.

Ai foli edhe për tolerancën fetare që ekziston në Kosovë, duke thënë se kjo është një vlerë kombëtare.

Ndërsa, kreu i BIK-ut në Prizren,  hoxhë Fetahu, falënderoi kryetarin e AAK-së Ramush Haradinaj për vizitën duke thënë që ka dhënë kontributin dhe angazhimin e tij për pavarësinë e Kosovës.

Më Shumë

Dy persona në Prizren shpallen fajtorë për vjedhje të rëndë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarve E.Sh., dhe A.K., për shkak se me datë 8 korrik 2018, në kohë...

Mbahet seanca fillestare ndaj ish-drejtorit të Administratës së Prizrenit

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, është mbajtur seanca fillestare ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili po...

Balje për votat “e kontrabanduara”: Po përgatis ankesë për PZAP dhe Kushtetuese

Kryetarja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, është duke përgatitur ankesën e saj me të cilën do t’i drejtohet Panelit Zgjedhor të Ankesave dhe Parashtresave...

Vallja e Tropojës, përgatitet dosja për në UNESCO

Vallja e Tropojës, kjo pasuri e çmuar kombëtare është shpallur nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave, si pjesë e listës...

Nuk respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten 548 qytetarë

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 548 gjoba për shkak të mosrespektimit të masave anti-COVID. 14 persona u arrestuan, tetë persona...

Bankat dhanë mbi 1.5 miliard euro kredi gjatë pandemisë Covid-19

Guvernatori i Bankës Qendrore (BQK), Fehmi Mehmeti ka thënë se sektori bankar ka pasur dhe vazhdon ta ketë rolin e saj në rimëkëmbjen ekonomike...

Prizrenasi mashtrohet nga “punëtori” i Kuvendit të Kosovës, ia mori afro 3 mijë euro

Policia e Kosovës ka prangosur personin me inicialet G. K, i lindur në vitin 1990, pasi ishte prezantuar rrejshëm si person zyrtar që punon...

Zhduket një vajzë në Suharekë

Raportohet se viktima femër kosovare në Suharekë është larguar nga shtëpia dhe nuk është kthyer më. Njësia përkatëse policore është duke hetuar rastin.

Konkurrenca e përmirëson biznesin tuaj

Ndërmarrësit e suksesshëm arrijnë sukses nën presion të konkurrencës. Në vend se ta shohin konkurrencën si pengesë, ata e shohin si një mundësi. Dharmesh Shah,...

I shumëkërkuari nga policia ka punuar mjek në Malishevë, reagon Oda e Mjekëve të Kosovës

Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë për kapjen e një personi në kërkim. Personi i kërkuar është Ramadan (Feriz) Sopaj i lindur me 03.05.1955 n? fshatin...

Keqpërdorimet me subvencione, fermeri nga Prizreni në prag të falimentimit – nuk mori paratë e grantit që nga viti 2017

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës së fundmi ka realizuar disa aksione policore në pesë komuna, ku ka rezultuar me arrestimin e 19 personave...

Hykmete Bajrami dorëhiqet nga detyra e ministres së Financave

Hykmete Bajrami është liruar nga detyra e ministres së Financave. Ajo këtë e ka konfirmuar për Klankosova.tv, por ka mohuar se ka dhënë dorëheqje nga...

Sylë Hoxha flet për kallëzimin penal që iu ngrit për rastin Dehari: Është më shumë politik dhe i paargumentuar

Ish-prokurori Special, Sylë Hoxha, ka deklaruar se kallëzimi penal që është ngritur ndaj tij nga familja Dehari, për rastin e djalit të tyre të...

E mitura largohet nga shtëpia në Suharekë, ikën me një person tjetër

Ditë më parë është raportuar se një e mitur është larguar nga shtëpia e saj dhe pas disa informatave nga familjarët dyshohet se ajo...

Formula 1 do të rikthehet në Afrikë

Formula 1 synon të rikthehet në Afrikë, aty ku prej vitit 1993 nuk zhvillohet asnjë garë në këtë sport. Ai që po këmbëngul për...

575 gjoba brenda ditës për shkelësit e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për qytetarë që nuk kanë respektuar Ligjin antiCovid-19. Po ashtu për shkelje të...

Lajmet e Fundit