18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Haskuka: Gastronomia të hapet vetëm jashtë, dasmat është ende herët të lejohen

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë hapja e gastronomisë nga java e ardhshme do të ishte më mirë që të lejohej vetëm jashtë, në tarraca, ndërkaq lidhur me kërkesën për lejimin e dasmave, ka thënë se kjo është shumë e hershme.

Haskuka ka thënë në “Interaktiv” të KTV-së se duhet të pritet edhe muaji maj që të bien rastet e më pas të vendoset për hapa të mëtutjeshëm.

“Gastronomia është mirë të hapet jashtë. Moti po ngrohet dhe është më e lehtë të menaxhohet. Kërkesat për lejimin e dasmave, mendoj që është herët. Po presim që brenda muajit maj të bie numri i rasteve dhe të hapen bizneset e tjera”, është shprehur Haskuka.

Ndërkaq, duke folur për procesin e vaksinimit, ai ka thënë se në komunën e Prizrenit janë vaksinuar më pak mjekë se sa që është pritur.

“Më pak mjekë kanë marrë vaksinë se sa që kemi pritur, por një pjesë e tyre kanë thënë se e kanë kaluar virusin dhe kanë antitrupa dhe se nuk kanë nevojë”, ka deklaruar Haskuka.

I pyetur ndërkohë lidhur me gjendjen në qendrat mjekësore të Prizrenit si pasojë e COVID-19, Haskuka ka thënë se numri i pacientëve që po hospitalizohen po bie gradualisht ndërkaq ka shprehur nevojën për më shumë staf mjekësor.

Më Shumë

Macron: Javët në vijim do të kemi vendime të qarta për situatën në Kosovë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të enjten se kishte folur me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe se të dy kishin diskutuar dhunën aktuale në...

Liria mposhti Ulpianën, siguron barazhin e Superligës

Liria ka fituar në barazhin e Ligës së Parë ndaj Ulpianës me rezultat 3-1. Skuadra prizrenase ka mposhtur bindshëm, Ulpianën dhe tash do të...

Lajmet e Fundit