17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Haxhi Avdyli: 50 për qind e kapaciteteve të shtretërve spitalorë nuk shfrytëzohen

Deputeti Haxhi Avdyli ka thënë se sipas statistikave që nga paslufta asnjëherë më shumë se 50 për qind e kapaciteteve të shtretërve spitalorë nuk janë shfrytëzuar.

Sipas tij, Kosova ka nevojë për investime në teknologji të avancuar, furnizime stabile dhe kuadro kompetente mjekësore.

“Prishtina edhe mund të ketë nevojë për Spital të ri”, ka shkruar Avdyli në llogarinë tij në Facebook.

“Por sipas statistikave që nga paslufta asnjëherë më shumë se 50% kapacitetet e shtretërve spitalor nuk janë shfrytëzuar”.

“Edhe pse te ne kohëzgjatja e qëndrimit në Spital është më e lartë se në shumë shtete, neve akoma na mbesin 45 % e shtretërve pa shfrytëzuar”.

“Kosova ka nevojë për investime në teknologji të avancuar, furnizime stabile dhe kuadro kompetente mjekësore”.

“E aty ku ka ngarkesë në shfrytëzim të shtretërve, pse jo edhe rritje të hapësirave dhe shtretërve”.

Më Shumë

Kurti për grevën: Mësimdhënësit duhet të kryejnë punën meritore për pagat që marrin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë me dije se është larg arritja e një marrëveshje me SBAShK-un për ndërprerjen e grevës. Në një konferencë...

Nusja që mori 58 mijë euro për martesë tregon se çfarë i punojnë axhallarët

U bë virale martesa e vajzës së dëshmorit Besim Tiku, Ilirjana, pasi në ditën më të lumtur të jetës së saj, mori dhuratë nga...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit