22.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Haxhi Avdyli: Donika Gërvalla ministre e Jashtme, Faton Peci ministër i Bujqësisë

Lista Vjosa në qeverinë e re të Kosovës do t’i ketë tri pozita të lartë. Haxhi Avdyli, deputet i Listës Vjosa ka thënë për RTK, se ata do ta kenë një zëvendëskryeministër, ministrin e Bujqësisë dhe ministrin e Punëve të Jashtme.

Ministre e Punëve të Jashtme dhe zv/kryeministri do të jetë Donika Gërvalla, kurse ministër i Bujqësisë, Faton Peci.

Disa nga emrat të cilët janë përmendur për pozitat e ministrave janë:

Zëvendëskryeministër pritet të emërohet Besnik Bislimi,

Ministrinë e Punëve të Jashtme pritet ta drejtojë Donika Gërvalla,

Ministrinë e Punëve të Brendshme, Xhelal Sfeçla,

Ministrinë e Arsimit, Arbërie Nagavci,

Ministrinë e Shëndetësisë pritet ta udhëheq Arben Vitia,

Ministrinë e Bujqësisë pritet ta udhëheqë Faton Peci,

Ministrisë e Kulturës Hajrullah Çeku,

Ministrinë e Drejtësisë pritet ta udhëheqë Albulena Haxhiu,

Ministrinë e Financave pritet ta udhëheqë Hekuran Murati,

Ministrinë e Tregtisë pritet ta drejtojë Rozeta Hajdari,

Ministrinë e Mjedisit pritet ta udhëheq Liburn Aliu,

Ministrinë e Pushtetit Lokal, Emilija Rexhepi.

Nuk dihet ende se kush do të jetë ministri i Mbrojtjes, e po ashtu nuk dihet nëse do të ketë Lista Serbe post ministror. /Telegrafi/

Më Shumë

Konkursi i komunës për dentistë, Prokuroria Themelore e Prizrenit nis hetimet

Një muaj pas raportimit të Kiks Kosovës, Prokuroria Themelore në Prizren nisi hetimet për stërzgjatjen e konkursit për tre stomatologë, që ishte hapur një...

Sulmohet me raketa spitali në Dnipro të Ukrainës, vdesin dy njerëz e plagosen 23 të tjerë

  Të paktën dy persona janë vrarë dhe 23 janë plagosur në një sulm me raketa në një klinikë mjekësore në qytetin lindor të Ukrainës,...

Himnet në ankand

Lajmet e Fundit