16.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Hebrenjtë e lumtur me jetën në Prizren

prizreni5Në Prizren jeton familja e Votim Demirit, nëna e të cilit vinte nga Izraeli.Në një dhomë të vogël, në shtëpinë e tij, ai ruan kujtimet e vjetra të historisë së hebrenjve. Ai sot është mbi 70-të vjeç.Dëshira e tij, është që që nëna e tij të ishte gjallë dhe shikonte se si jetojnë sot në Prizren.

Gjatë fundit të luftës së dytë botërore, siç kujton Demiri, nazistët kishin mbledhur nga Kosova 258 hebrenj dhe i kishin vendosur në kampin e përqendrimit ‘Bergen Belsen’ të Gjermanisë, ku nga këta 92 veta vdiqën atje.

Votim Demiri pasardhës i familjes hebrenje në Prizren, përkujton ditën e Holokausit. Ai në emër të gjithë komunitetit falënderon popullatën kosovare për ndihmën që ju dhanë në ditët më të vështira, si dhe vëmendjen që po i përkushton shoqëria kosovare edhe në ditët e sotme.

Demiri me keqardhje thotë se numri i hebrenjve në Kosovë tani është shumë i vogël. Ai nuk ka një shpjegim të veçantë për këtë, por thotë se, pas formimit të shtetit Izraelit, brenga më e madhe e hebrenjve ishte, të rrimë apo të kthehen atje.

“Në ato kohë, Kosova ka qenë ndër vendet e pakta në Evropë që kishte një popullsi më të madhe hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore, sesa para saj”, thotë Demiri.

Një numër i madh i hebrenjve kishin udhëtuar edhe në vendet e tjera të Ballkanit, si në Shqipëri, ku edhe atje ata u mbrojtën nga popullata shqiptare, ku, ndërruan emrat e tyre, duke vënë emra shqip e në disa raste u pajisën edhe me pasaporta për të fshehur identitetin e tyre.

Vendosjen e pllakës përkujtimore në oborrin e Parlamentit të Kosovës, ku sipas Demirit ka ekzistuar sinagoga e fundit e hebrenjve, ai e quajti , një pjekuri të shoqërisë kosovare dhe me këto veprime, sipas tij, Kosova hyn në panteonin e vlerave civilizuese./rtk/

 

Më Shumë

Kanye West i kërkon falje publike Kim Kardashianit për stresin e shkaktuar nga postimet kundër saj në rrjete sociale

Artisti i Kanye West, i cili tani njihet edhe si Ye, ndau një mesazh për ish-bashkëshorten e tij Kim Kardashian. Gjatë një interviste që u...

Latifi takon ministren Hajdari, flasin për investimet në Parkun Industrial në Opterushë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është takuar me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, me të cilën ka biseduar për...

Lajmet e Fundit