7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Lanovicë

Familjarë të dëshmorëve, veteranë e invalidë të luftës së UÇK-së, qytetarë dhe përfaqësues të institucioneve të ndryshme ,të martën ishin të pranishëm në orët e para të dites së sotme në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, për të nderuar jetën dhe veprën e tyre me rastin e shënimit të festave të nëntorit.

Nënkryetari i Prizrenit, Kujtim Gashi, tha se sot po nderojmë të rënët për liri në kujtim të datës më të shënuar të kombit tonë. Kryesuesja e Kuvendit të Prizrenit, Antigona berisha- Bytyçi, tha se 28 nëntori është ndër datat më të rëndësishme të popullit tonë të ndarë në dy shtete.

Sekretari i degës së OVL të UÇK-së në Prizren, Isa Berisha, tha se 28 nëntori është gërshetim i shumë ngjarjeve të rëndësishme historike që simbolizojnë sakrificën dhe arritjen e aspiratave të shqiptarëve që u kurorëzua me luftën e UÇK-së. Ndërkaq, edhe kreu I LVV në Prizren, Artan Abrashi, e vlerësoi 28 nëntorin si një nga datat më të rëndësishme të popullit shqiptar.

Në këto homazhe, nuk munguan as me të vegjlit, të cilët me veshje kombëtare kishin ardhur në varrezat e dëshmorëve, në mesin e të cilëve edhe ky vogëlush, nipi i dëshmorit Qenë Qenaj, i cili e recitoi një vjershë kushtuar flamurit kombëtar./tv prizreni /

Më Shumë

Lirohet pas intervistimit personi që e goditi me veturë bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Personi që që goditi me veturë Hajrush Behlulin, bashkëshortin e këngëtares Shkurte Fejza, është liruar pas intervistimit. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësi...

LSHKSHA “Aleksandër Moisiu” në Austri shënon përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës me një aktivitet letrar-kulturore

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri „Aleksandër Moisiu“, Vjenë, në bashkëpunim me ambasadën e Republikës së Kosovës në Austri dhe me rastin...

Lajmet e Fundit