-3 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Inspektohen punimet në ndërtimin e çerdhes në lagjen “Dardania” në Prizren

Autoritetet komunale të Prizrenit dhe përfaqësuesit e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) në Kosovë, të martën, kanë inspektuar punimet për ndërtimin e çerdhes në lagjen “Dardania”.

Drejtuesit e pushtetit lokal kanë theksuar se ky projekt është i domosdoshëm për lagjen që është në rritje e sipër, derisa donatorët kanë shprehur dëshirën që kjo çerdhe të jetë shembull, duke ofruar edukim për të gjitha komunitetet që jetojnë në këtë lokalitet.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka theksuar se punimet në këtë projekt po realizohen me intensitet të shpejtuar.

“Ka më pak se dy muaj që kanë filluar punimet dhe tash kulmi është gati dhe brenda po realizohen punimet. Pra punimet janë zhvilluar shpejt”, ka thënë Haskuka, teksa ka përkujtuar se marrëveshja me TIKA-n për ndërtimin kësaj çerdheje është nënshkruar në fillim të vitit të shkuar.

“Fillimi i punimeve është vonuar për shkak të pandemisë. Por shpresoj se së shpejti do të vijmë në hapjen e saj”, ka deklaruar ai. Haskuka ka shtuar se “Dardania” është një lagje që po rritet, me shumë ndërtime dhe se “ky investim është i qëlluar”.

Ndërkaq koordinatori i TIKA-s në Kosovë, Cihan Dinçer, ka shprehur mirënjohjen për të gjithë akterët që kanë bashkëpunuar rreth këtij projekti, që sipas tij po ecën me dinamikë të duhur.

“Ndonëse ka qenë fundi i vitit, kemi marrë udhëzime të veçanta nga kreu i TIKA-s për jetësimin e këtij projekti, shkaku i rëndësisë që ka. Pak a shumë brenda 10 ditëve, pas realizimit të punimeve edhe në hapësirën e jashtme këtë çerdhe do ta dorëzojmë. Në këtë çerdhe do të ofrohet edukim për të gjitha komunitetet që jetojnë në këtë anë dhe shpresojmë se do të jetë një çerdhe shembull”, është shprehur Dinçer.

Sa i përket vlerës së investimit, ai ka theksuar se bëhet fjalë për “një dhuratë bujare nga populli i Turqisë për popullin e Kosovës”, dhe se dhuratat e tilla nuk maten në aspektin material.

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizreni, Xhemile Thaçi-Vezgishi ka pohuar se punimet në çerdhen që ndodhet në oborrin e shkollës “Nazim Kokollari” janë në përfundim e sipër dhe njëherësh ka shprehur mirënjohje për TIKA-n për donacionin në fjalë, veçanërisht në periudhën e pandemisë.

Image

https://www.koha.net/kosove/253864/inspektohen-punimet-ne-ndertimin-e-cerdhes-ne-lagjen-dardania-ne-prizren/

- Advertisement -

Më Shumë

Piratët vrasin një dhe rrëmbejnë 15 pjesëtarë të anijes turke

Piratët kanë sulmuar një anije mallrash turke në ujërat e Afrikës Perëndimore dhe kanë rrëmbyer 15 marinarë, ndërsa një e kanë vrarë, kanë thënë...

Alisa Velaj: Loja e vdekjes dhe përjetësisë në lirikën dashurore të Fatos Arapit

  Në teoritë dhe diskutimet e pafundme mbi natyrën e artit të fjalës, ne i trajtojmë poezitë sikur ato na vijnë me padurim, ndërsa në...

Kurti për mundësinë e moskandidimit për deputet: Rrethanat kanë ndryshuar, Grenelli e Thaçi kanë darkuar vitin e kaluar

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka komentuar përgjigjen që Këshilli Gjyqësor i Kosovës i ka përcjell Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), se ai është...

Ja çka po festohet sot në familjen e Ramush Haradinajt

Sot ka festë në familjen e Ramush Haradinajt. Është Anita ajo që përmes një postimi në Instagram ka treguar se djali i tyre Trimi feston...

Kurti: Dialogu nuk duhet të ndërtohet mbi harta

Kandidati i LV-së për kryeministër të vendit, Albin Kurti ka thënë ka thënë se para normalizimit të raporteve Kosovë – Serbi në kuadër të...

12 kandidatë të Nismës mbesin jashtë listës për deputetë

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka vendosur për ankesën e Nismës Socialdemokrate për moscertifikimin e listës zgjedhore të saj. Sipas vendimit të PZAP-së,...

Kloppi pas disfatës: Unë jam fajtor, duhet të përpiqemi më tepër

Skuadra e Liverpoolit ka pësuar humbje të enjten në Anfield ndaj Burnleyt. Ndeshja përfundoi 1-0, ndërsa trajneri i skuadrës vendase, Jurgen Klopp, ka thënë...

Mbi 30 anëtarë të rinj në Kobaj, aderuan në PDK

Mbi 30 anëtarë të rinj të fshatit Kobaj kanë aderuar në PDK. Aderimi i tyre është mirëpritur nga kryetari i degës së PDK-së në Prizren,...

Gjashtë të vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjashtë persona kanë vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit,...

Festivali mbarëkombëtar Online

Me shfaqje nga institucionet teatrore, krahas projekteve nga skena e pavarur, këtë vit festivali i teatrit vjen online. Dy institucione teatrore në vend, Teatri Kombëtar...

NISMA thotë se KQZ-ja veproi me standarde të dyfishta për moscertifikimin e kandidatëve

Sekretari i Nismas Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se Komisioni Qendror Zgjedhor, veproi me standarde të dyfishta, kur vendosi për çështjen e certifikimit të...

Berisha: KQZ’ja po vepron me dy kute, do të ankohemi deri në instancën e fundit

Zafir Berisha i Nismës Socialdemokrate ka komentuar vendimin e PZAP’së pas moscertifikimit nga KQZ’ja të kandidatëve të nëntë subjekteve politike për zgjedhjet e shkurtit. Berisha...

Limaj në Malishevë: Intelektualët po rreshtohen krah projektit tonë

Kandidati për Kryeministër nga rradhët e Nismës, Fatmir Limaj ka mbajtur takim me intelektualë nga komuna e Malishevës. Ai në postimin e tij në Facebook...

Është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium. Seanca e sotme filloi me...

I riu vrau të dashurën 17-vjeçare për shkaqe xhelozie

Trupi i pajetë i një 17-vjeçareje u gjet  i hedhur në një zonë të thellë në Monte San Calogero, Palermo, pasi u vra nga...

Policia e Prizrenit arreston një person të kërkuar nga INTERPOL-i

Policia e Kosovës, në vazhdën e bashkëpunimit me INTERPOL-in, ka arrestuar në rajonin e Prizrenit një person të kërkuar nga autoritetet e Republikës së...

Lajmet e Fundit