-3 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Hasjanët që dhuruan bukë pas tërmetit në Kroaci

Shqiptarët e Kroacisë u angazhuan menjëherë pasit tërmeti i fuqishëm që preku në fund të dhjetorit qytetin e Petrinjës.

Pasi dërguan 1200 bukë atje, tre shqiptarë furrtarë në Rijeka vendosën të ndihmojnë bashkëqytetarët e tyre gjatë këti muaji të vështirë.

Për ta bërë këtë periudhë më të lehtë dhe ditët e para të janarit më të bukura për Rijekën ata vendosën të ulin çmimin e bukës në furrat e tyre.

Porosia për bukë të ngrohet ndahet falas. Pra, jo saktësisht falas por me një ulje 3-4 fish të çmimit.

“Falenderime për pronarin, i cili jep gjithnjë bukë falas vetë për humanizëm dhe tani ka ndihmuar në tërmetin në Petrinjë”, thotë Jadrank Gojanovic nga Rijeka për pronarin e furrës së bukës Azgan Qenaj.

Jo vetëm kaq, por ata kanë vendosur në dyqan edhe një shportë me bukë, për nevojat ditore për ata që nuk kanë para e që mund ta marrin falas. Kjo premtohet dhe për janarin e vitit të ardhshëm.

Djali i tij, Denisi thotë për mediat kroate se është më mirë dhe më e dobishme të ulësh çmimin e bukës në këtë mënyrë se sa të printosh kalendare apo kartolinë.

“Për shkak se furrat në Petrinjë nuk funksionin për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe ujit, ne shkuam dhe ndihmuam aq sa mundëm”, thotë shqiptari tjetër që ka një furrë buke në Rijeka, Tafë Imeraj. Pas kthimit për pesë ditë ai e uli trefish çmimin e bukës për klientët.

“Për tu lavdëruar, por kjo nuk më çudit sepse z.Tafe ndihmon vazhdimisht ata që kanë nevojë dhe ai është i njohur për këtë”, thotë Doris Kosic nga Rijeka.

Familja Imeraj punon prej 24 vjetësh dhe janë vetëmohues për komunitetin. Jon Imeraj thotë se ata pjekin bukë deri në orën 21.00 dhe paketojnë atë që ka mbetur dhe në 5.00 të mëngjesit vijnë njerëz të Caritas që i marrin.

Në ndihmë të të prekurve nga tërmeti në Petrinjë kontribuoi dhe shqiptari tjetër nga Hasi i cili jeton në Zagreb, Alban Morina, i cili gjithashtu dërgoi bukë falas në zonën e prekur nga tërmeti.

Furrtarët shqiptarë të Rijeka thonë për mediat kroate se është mirë të punosh dhe të fitosh, por nuk ka kënaqësi më të madhe se t’i japësh bukë një të urituri./diasporashqiptare

- Advertisement -

Më Shumë

Kylie ngrit temperaturat duke pozuar në bikine

Kylie Jenner duket mahnitëse në fotografitë e fundit. Ylli televiziv, Kylie Jenner, vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes me veprimet që bën si ajo...

Balaj Halimaj: Nuk përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me LDK-në

Zëvendës-kryeministrja e Kosovës në detyrë Albulena Balaj Halimaj nuk ka përjashtuar mundësinë e një koalicioni mes partisë ku aderon, NISMA dhe LDK-së. Zonja Halimaj theksoi...

Këta janë 5 kandiatët e Vetëvendosjes që u ndalohet garimi në zgjedhje

Lëvizjes Vetëvendosje i janë hequr nga lista për deputet 5 kandidatë. Gazeta Blic merr vesh se përpos Albin Kurtit, garimi i është ndaluar edhe: Liburn...

Në këto fshatra të Prizrenit sot s’do të ketë rrymë deri në 4 orë

KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një...

Osmani dhe kandidatët për deputetë të VV-së nga Prizreni vizituan shoqatën ‘Esnaf’

Kandidatët për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje nga Prizreni së bashku me u.d. presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, sot kanë vizituar shoqatën Esnaf. "Qeverisja...

Mbi 717 mijë euro ndihmë nga diaspora vetëm për menaxhimin e COVID-19

Është bërë e ditur, se vlera e grumbullimit të të ardhurave nga diaspora vetëm për Covid është bi 717 mijë euro, ndihmat këto të...

Zhduket 15-vjeçarja nga Prizreni, familja kërkon ndihmë për gjetjen e saj

15-vjeçarja, Gentijana Mustafa nga Prizreni është zhdukur që 4 ditë, shkruan Gazeta Express. Fotografia e saj është shpërndarë nëpër rrjete sociale, ku po kërkohet ndihmë...

Posta me shërbim të ri të “Dërgesave Online”

U.d. kryeshefi ekzekutiv, Xhevdet Smakiqi, së bashku me drejtorin e Shitjes dhe Marketingut, Burim Geci me bashkëpunëtoret Naxhije Zejnullahu-Shala dhe Liridon Mirena, kanë nënshkruar...

Qeveria ndan 30 euro shtesë për pensionistet që marrin deri në 100 euro

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot, ka marrë vendim që të ndahen 30 euro shtesë për pensionistet që marrin deri...

Limaj në Prizren: Me fitoren tonë, fiton zëri dhe vlera e UÇK-së

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vizituar sot banorët e disa fshatrave të Prizrenit. Limaj ka kërkuar mbështetjen e qytetarëve, duke thënë se me...

12 kandidatë të Nismës mbesin jashtë listës për deputetë

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka vendosur për ankesën e Nismës Socialdemokrate për moscertifikimin e listës zgjedhore të saj. Sipas vendimit të PZAP-së,...

Lideri mund ta thellojë krizën e Prishtinës

Cilësia e përafërt e skuadrave bën që gara në Superligën e Kosovës në basketboll të jetë goxha interesante. Ndonëse shikuesit po mungojnë, në ndeshje...

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

UEFA lavdëron punën e Xhakës dhe Shaqirit në ekipin e Zvicrës

Sajti zyrtar i Konfederatës Evropiane të Futbollit (UEFA) ka prezantuar të hënën Përfaqësuesen e Zvicrës si një prej pjesëmarrëseve në “Euro 2020” që mbahet këtë verë. Zvicra...

Zidane: Duhet t’i pyesni lojtarët nëse besojnë tek unë

Alcoyano ishte surpriza e cila arriti që të eliminojë Real Madridin nga Copa del Rey pas fitores 2-1.Këtë fitore klubi i ligës së tretë...

Kloppi pas disfatës: Unë jam fajtor, duhet të përpiqemi më tepër

Skuadra e Liverpoolit ka pësuar humbje të enjten në Anfield ndaj Burnleyt. Ndeshja përfundoi 1-0, ndërsa trajneri i skuadrës vendase, Jurgen Klopp, ka thënë...

Lajmet e Fundit